„Tularémie je bakteriální onemocnění, hlodavců zejména zajíců, ohniskového charakteru. Toto onemocnění je přenosné na člověka. K nakažení dochází většinou při manipulaci s nemocným zvířetem. Proto i zajíc ležící v příkopu u silnice nemusí být zpestřením nedělního oběda, ale důvodem zdravotních problémů,“ říká předseda myslivecké sdružení Nové Město Ivo Pleiner.
Jak tularémii poznáte?

„V případě infekce na ruce zduří podpažní mízní uzliny. Při v dechnutí zárodů s kontaminovaným prachem se dostavují dechové potíže a vždy je průvodním znakem horečka.“
Ušetřeni nákazy nejsou ani domácí zvířata, proto opatrnosti není nikdy dost a vždy bychom měli chránit svoje psí miláčky před přímým kontaktem s potenciální nákazou.

Není to tak dávno, co se tularémií nakazil právě člen mysliveckého sdružení Nové Město. „Zajíc byl z honu někde z oblasti Měrunice a Hrobčice. Myslivec strávil 14 dní v nemocnici na infekčním, a pak ještě dva až tři týdny doma. Měl vysoké horečky a zduřené podpažní uzliny,“ řekl předseda sdružení Ivo Pleiner.

V Česku je ročně hlášeno okolo 100 případů onemocnění lidí.
Nebezpečí tularémie spočívá ve schopnosti způsobit vážné onemocnění a v neléčených případech i smrt. (kos)

Co říká o zaječí nemoci encyklipedie?
Tularémie (někdy též označovaná jako zaječí nemoc) je akutní nebo chronické bakteriální onemocnění zajíců a hlodavců, ale i dalších volně žijících zvířat. K onemocnění je vnímavý i člověk. Nemoc je rozšířena po celém světě s typickou přírodní ohniskovostí (původce cirkuluje v prostředí nezávisle na člověku mezi volně žijícími obratlovci a členovci). Na přenosu nemoci se významně podílí klíšťata, která jsou příčinou šíření nemoci mezi jednotlivými druhy. V Česku je ročně hlášeno okolo 100 případů onemocnění lidí. Zdroj: Wikipedie