Konkrétně největší město okresu, Teplice, sice nepřijalo regulující vyhlášku, což ale podle primátora Jaroslava Kubery neznamená, že nechce omezovat hazard. „Upřednostnili jsme jen dohodu před represí,“ podotýká Kubera. Koncem roku svolalo vedení města provozovatele heren s cílem dohodnout se na eliminaci negativních dopadů hazardu v Teplicích. Výsledkem jednání je deklarace, kterou se provozovatelé dobrovolně zavázali k přijetí takových opatření. Například budou u vchodu kamery, reklamy nebudou lákat na levné pivo, když si někdo přijde zahrát…

Stav, jakým se vedení města postavilo k situaci v Teplicích ohledně heren, se nelíbí Jakubovi Mráčkovi z místní obecně prospěšné společnosti Pro polis Teplice.

„Některé herny slouží jako distribuční místo drog anebo jako nástroj praní špinavých peněz,“ napsal v otevřeném dopisu vedení města. A nezabrání tomu prý ani žádná dohoda města s hernami. „Deklarace se v tomto světle proto spíš jeví jako pokus sympatický, nicméně na řešení problému pokus neúčinný,“ uvádí dále v dopise Mráček.

Na to reagoval radní Milan Zuna. Obhajuje právě zvolený postup města. „Provozování heren není zločinem. Toto podnikání má zákonem stanovená pravidla. Pokud město jedná s provozovateli heren, jedná s řádnými podnikateli a ne zločinci,“ reaguje. Zakázat herny podle něj není řešením.

„Gambleři hrát nepřestanou, ale přejdou do „ilegality“, kde je policie jenom obtížně může kontrolovat. Městská pokladna přijde o významný zdroj příjmů ve výši několika desítek milionů korun. Vznikne problém, které z výdajů městského rozpočtu omezit,“ uvádí Zuna. Podle něj by klidně mohlo dojít k tomu, že lidé v Teplicích by mohli opět platit za vyvážení popelnic, nebo by bylo méně peněz na opravy komunikací či by se musela omezit podpora sportovních aktivit mládeže.

DUBÍ, BÍLINA, DUCHCOV, KRUPKA

Automaty přišly na přetřes i v Dubí. Po posledním zastupitelstvu se představitelé města rozhodovali zda automaty úplně zakázat či nikoliv. „Měli jsme připraven návrh na úplné odstranění všech výherních hracích přístrojů. Nakonec se kolem této problematiky rozvinula diskuze, která přinesla mnoho nových pohledů na tuto věc,“ řekl starosta Dubí Petr Pípal.

Radnice je v shodě v tom, že nechce na území města herny, ale řeší co s automaty v restauracích a hospodách. „V nich by mohly v nějaké omezené míře zůstat a to jako doplňková činnost. Máme informace od provozovatelů restaurací, že zákaz by je pravděpodobně zlikvidoval,“ řekl starosta Pípal a dodal: „Proto jsme návrh vyhlášky nakonec přepracovali a budeme ho na příštím jednání zastupitelstvu města projednávat s tím, že v každé restauraci by zůstalo po jednom přístroji. To si myslím bude nakonec rozumný kompromis, kdy ve městě nebudeme mít herny a jeden automat v restauraci snad nebude takové zlo.“

Výherních hracích automatů a videoloterijních (VLT) terminálů v Dubí mají celkem 43.

Hracími automaty se zabýval i Duchcov. Tam mají celkem osm provozoven, kde mají automaty 57 strojů včetně VLT. Nově zastupilé rozhodli o omezení časovém (provoz od 18:00 do zavírací doby) a lokalitách (neměly by vzniknout žádné nové herny). „Příjem z automatů pro město byl v roce 2010 zhruba dva miliony korun, v roce 2011 to bude asi méně. Důležité je, že zatím nejsou s provozovnami žádné problémy. Kdyby nastaly, tak bychom reagovali,“ řekla starostka Duchcova Jitka Bártová.

Herny v Duchcově nenajdete v historické části města a směrem do tzv. Jižáku. Právě v těchto lokalitách je zakazuje vyhláška.

V problematice automatů přitvrdila i Bílina. Od roku 2013 nebude v Bílině žádný výherní hrací přístroj, o dva roky později pak ani jeden terminál s videoloterií.

Zastupitelstvo přijalo novou vyhlášku, kterou dalo provozovatelům heren jasnou odpověď na to, co si myslí vedení města o hazardu. Vyhláška jasně stanovuje pravidla ohledně regulace provozování sázkových her, loterií a jiných podobných her. Platit začala od ledna.

Nové automaty ani terminály již město povolovat nebude.

Trocha čísel: V roce 2010 získalo město z provozu výherních automatů do rozpočtu milion a půl. V Bílině se platí z jednoho hracího přístroje dvacet tisíc za rok. Je tedy beze sporu, že určitý příjem to pro město je.

Herny jsou také pod kontrolou strážníků.

„Kontroly heren provádíme namátkově již několik let, přičemž v posledních dvou letech se intenzita několikanásobně zvýšila. Strážníci se při kontrolách prioritně zaměřují na hráče, u kterých vznikne podezření ze zneužívání sociálních dávek. Takovou osobu pak ohlásí na příslušné oddělení odboru sociálních věcí městského úřadu, kde se vše dále řeší,“ říká František Krejčí z bílinské městské policie.