Milan Bubla má potok hned vedle své zahrádky nedaleko Panského lesa v Proboštově. Brát z něj vodu na zalévání záhonků ale teď kvůli dlouhotrvajícímu suchu nesmí, jinak zaplatí pokutu. „Musím spoléhat na to, že konečně zaprší a naplní se mi sud, který mám pod okapem,“ smutní.

Zákaz odběru povrchových vod vydal teplický magistrát na základě doporučení Povodí Ohře. V lokalitě Proboštova, Krupky a také Modlan se totiž oproti normálu snížil průtok v osmi tocích. Z nich teď lidé nesmí odčerpávat vodu ani do zahradních bazénů nebo kvůli kropení suché trávy.

Letošní extrémní sucho trápí hodně lidí. Na žlutá a sluncem vyprahlá místa poukazuje v Proboštově například paní Lemmetzová. „Je mi 86 let. Žiju tu od narození a takové počasí nepamatuji,“ říká.

Obdobná situace panuje v Dubí. Zde lidé nemají ani šanci si z potoku Bystřice nějakou vodu nabrat. Zatímco při povodních přes 16 lety nebylo vidět, kde má potok koryto, koncem minulého týdne protékající voda místy nezabrala ani půl metru z celého širokého kamenného dna.

„Jsme na tu vodu zvyklí. Usínáme při šumění potoka. A letos nic. Tu a tam se ozve šplouchnutí, ale je to velká slabota. Už aby pořádně zapršelo. Snad se kvůli tomu začnu i modlit,“ uvádí muž, který na vyprahlý potok kouká z balkonu panelového domu v ulici Karolíny Světlé. Smutně působí vyprahlá přírodní požární nádrž v Lidické ulici v Oseku. Přilehlé koryto pod silnicí, kde běžně teče voda, se dá projít suchou nohou.

„Víme o tom, máme ale naštěstí ještě jiné zdroje. Nedostatkem vody netrpíme,“ tvrdí velitel výjezdové jednotky hasičů Ladislav Brych. Podle něj je tato malá retenční přehrada na Oseckém potoku k dispozici spíše mimo letní měsíce.

„Jako zdroj vody potok využíváme hlavně pro naše tréninky na louce, kde se konají poutě. Nyní ale máme hydranty a místní rybník. Když je nejhůře, vyjedeme pro vodu do hor kousek pod Fláje, kde potok nikdy nevysychá,“ vylučuje Brych obavy, že by nebylo čím hasit.

V klidu ovšem v požárních zbrojnicích v obcích nejsou. Suché období je totiž nejhorším pro požáry trav a lesů. V minulých dnech takové likvidovali hasiči v Bystřanech nebo v Dubí. Někde už kvůli tomu dokonce vyhlásili zákaz vstupů do lesů. Nesmí se do nich ani v Teplicích.

„Na stromě v části Řetenice je cedulka se zákazem. Lidé to ale přehlížejí,“ poukazuje Jaroslava Dvořáková.