Dálnice měla být hotova na konci letošního roku, ale Ředitelství silnic a dálnic ještě nemá stavební povolení na část trasy, soud navíc před několika týdny zrušil územní rozhodnutí týkající se trasy dálnice.

Podle Patrika nemůže být o stažení žalob ani řeč. Uvedl, že ekologická organizace využívá jen svá občanská práva. Navíc se podle něho na případech, kdy soud dává ekologům opakovaně za pravdu, ukazuje, že stavbu dálnice a její povolování provází řada pochybení. "Výzvy, abychom stáhli své žaloby, jsou stejné, jako bych vyzýval hejtmanku, aby se vzdala své funkce," uvedl Patrik.

Vaňhová dnes v tiskovém prohlášení uvedla, že na její výzvy ekologové vůbec nereagují. Patrik tvrdí, že je to tím, že byl na dovolené a dosud nevyřídil veškerou poštu. Dodal, že by od hejtmanky mnohem raději než nějaké výzvy dostal informaci, jak budou potrestaní úředníci, jejichž rozhodnutí soud jako nezákonná ruší. A jak zajistí, aby se podobné chyby do budoucna nevyskytovaly. Podle něho stavbě nebrání žaloby ekologů, ale fakt, že v rozhodnutích o dálnici jsou závažné chyby, na které ekologové jen upozorňují a chtějí, aby se odstranily.

Kraj nyní stejně jako ekologové čeká na to, až ze soudu dostane odůvodnění rozsudku, kterým bylo zrušeno územní rozhodnutí o trase dálnice. Pak chce podle své mluvčí Magdaleny Hanáčkové podniknout další kroky, zvažuje podání kasační stížnosti. Patrik chce zase na odůvodněné počkat proto, aby mohl na výzvu hejtmanky aktuálně reagovat. Vaňhová dnes uvedla, že zvažuje i svolání kulatého stolu, kde by se o dálnici jednalo.
Česká inspekce životního prostředí minulý týden oznámila, že podá trestní oznámení kvůli rozsáhlému nepovolenému kácení v chránění oblasti, které bylo přesně v trase dálnice D8. Nepodařilo se totiž prokázat, kdo kácení provedl. ŘSD a Metrostav, který stavbu zajišťuje, totiž tvrdí, že jejich zaměstnanci nekáceli a ani kácení nenařídili.

ŘSD tvrdí, že kvůli odporu ekologů ji stihne dostavět asi až v roce 2013. Hrozí dokonce, že se stavba kvůli nedostatku peněz zastaví. Podle původního plánu měl stát úsek, jehož většina je na území chráněné krajinné oblasti, zhruba 11,7 miliardy korun.