Otec Freimann se ale brání. „Nikdo mě neodvolal. Nic z toho neplatí. Naopak jsem povýšen," řekl Deníku.

Zástupci pravoslavné církve chtěli včera dopoledne převzít kostel na Zámeckém náměstí, kde Evžen Freimann slouží. Ale bylo zamčeno a nikde nikdo. Následovat bude výzva k předání klíčů.

Kostel patří městu Teplice. Původně byl součastí zámku, posléze odtržen coby samostatný subjekt. „A to je škoda, že to takto je. Ale s tím se nic neudělá," řekl Deníku včera Marek Fujdiak z teplického magistrátu. Zároveň se nechtěl pouštět do žádných spekulací, kam až by mohl spor v pravoslavné církvi vygradovat. „Musí si to vyřešit sami nejdříve mezi sebou. Město se stará o kostel jako stavbu," uvedl tajemník s tím, že Evžen Freiman umožnil zástupcům města, kteří se starají o památky v Teplicích, včera přístup do svatostánku. Cílem bylo se podívat, kudy v současné době do kostela zatéká a domluvit případnou opravu. Pak ale zase kněz kostel uzamkl, takže další návštěva neproběhla.

MF Dnes v minulých dnech uvedla, že o Freimannově zákazu sloužit mše rozhodl už 2. dubna nejprve vladyka Kryštof, nejvyšší představený církve v Česku. „Poškozoval dobré jméno církve. Jeho chování bylo nepřípustné," tlumočil list odůvodnění představitele. Verdikt pak měl potvrdit i Posvátný synod, který je vnímán jako hlavní autorita pravoslavné církve. Zákaz má být dočasný a není vyloučeno, že by mohl být na základě žádosti pak zrušen.(pem)