Je to impozantní stavba. Z její věže můžete vidět Teplice a okolí. Lidé jí neřeknou jinak než zámeček. Budova obchodní akademie teď bojuje o titul Stavba čtvrtstoletí, a to v kategorii stavba pro vzdělání.

„Zařazení do ankety nás potěšilo. Je vidět, že předloňská rekonstrukce budovy se asi povedla,“ poznamenal ředitel Hotelové školy, obchodní akademie a střední průmyslové školy v Teplicích Jiří Nekuda.

Zřizovatelem školy je Ústecký kraj, který za modernizaci zámečku zaplatil zhruba 30 milionů korun. „Došlo ke kompletní opravě střechy, k výměně některých trámů a zateplení podlahy na půdě. Vyměnila se všechna okna a kompletně se opravila celá fasáda, včetně všech okapů a klempířských prvků. Nový je strop v tělocvičně a vymalována byla celá budova,“ dodal Nekuda.

Historie nepřehlédnutelné budovy se začala psát v roce 1894 na skalnaté výšině s názvem Mont de Ligne. Architektem tohoto zámečku s 45metrovou věží byl David Ferber a stavitelem Adolf Siegmund. Objekt původně sloužil jako německé reálné gymnázium. V novorenesanční budově s vyhlídkovou věží sídlí OA od roku 1951. Pohlede z věže je pro výletníky velkým magnetem.

„Věž otevíráme pravidelně o Zahájení lázeňské sezony a při dnech otevřených dveří. Pak už jen nahodile třeba při třídních srazech či návštěvách školy,“ doplnil Nekuda.

Projekt Stavba čtvrtstoletí vznikl před dvěma lety a jeho autory jsou Petra Miškejová, která se věnuje architektuře, a producent a sociolog Stanislav Schneeweis. „Naším cílem je dokumentovat trendy, potenciál, schopnosti a kvalitu českých architektů a stavitelů, ukázat na velikost a komplexnost oboru, který neustále posouvá hranice současných možností,“ nastínili iniciátoři projektu. Zatím byly do ankety přihlášeny zhruba dvě stovky staveb z celé republiky. „Desítky dalších budov jsou v jednání,“ uvedla za Stavbu čtvrtstoletí Veronika Vaculíková. O vítězích soutěže rozhodne odborná porota ke konci tohoto roku.

Z Teplic není jediný

Zámeček není jedinou stavbou v Ústeckém kraji, který v anketě soutěží. Mezi přihlášenými budovami je i teplická hvězdárna a zimní stadion v Chomutově. Hvězdárna jako taková má své místo na Písečném vrchu už přes půl století. Výstavba začala v roce 1957 v rámci akce Z, kdy šlo o pozorovatelnu astronomického kroužku při Kulturním a společenském středisku v Teplicích. Dokončena byla v roce 1963, 6. července toho roku proběhlo první veřejné pozorování na pozemku před hvězdárnou, kdy skupinka lidí sledovala částečné zatmění Měsíce.

Hvězdárna prošla před časem modernizací, otevřena je veřejnosti při pravidelných pozorováních i při mimořádných akcích.

Pravidelná večerní pozorování probíhají každý pátek a sobotu za jasného počasí vždy po setmění (konkrétní časy závisí na roční době). Každé sobotní a nedělní odpoledne probíhá pozorování Slunce.