Dveře ještě nestačí ani zaklapnout, když nás milým hlasem osloví žena v přízemí základní školy Nové lázně v Teplicích. „Ty jdeš princezno určitě na zápis, viď? Takže podle šipek do prvního patra, a tam už se vás ujmou," říká vlídně a rukou ukazuje směrem ke schodišti.

Zatímco s manželkou vnímáme obrázky a další výzdobu na chodbě, téměř šestiletá Barunka se už plně soustředí. Ve škole není poprvé, v rámci předškolní výchovy ji navštívila cvičně už několikrát. Tentokrát ale její cesta do školy byla výjimečná. Čekal ji zápis do první třídy a úkoly s tím spojené.

Zápisy mají na školách svůj řád

Zápisy se týkají dětí narozených od 1. září 2009 do 31. srpna 2010. Na Teplicku jsou letos už ve své polovině. Zatímco některé školy už mají vypsané termíny za sebou, na jiných ještě čekají děti v dalších dnech. Do poloviny února musí proběhnout na všech dvaatřiceti základních školách v okrese Teplice.

Většina školáků, kteří k zápisu přicházejí, je na tento životní krůček připravena z mateřské školy a také od svých rodičů. I když se prakticky nemají čeho obávat, je na některých vidět tréma, doprovázená slzičkami. Zřejmě z neznámého prostředí.

Zbytečný ostych se snaží odbourat hned v počátku komunikací zkušené učitelky, které tak, řekl bych poměrně rafinovaně, zjišťují věkovou vyzrálost, schopnost dítěte se vyjadřovat, soustředit se při různých aktivitách a v neposlední řadě poznávat barvy či tvary předmětů.

I do zápisu už zasáhla moderní technika

Zápis do školy v ZŠ Koperníkova Teplice. Doba se mění, a tím se také modernizuje přístup k zápisům. Některé školy využívají při zápisu k testu předškoláka interaktivní tabule. Ale dítě je už zná. Když ne ze školky, tak s největší pravděpodobností z domova.

„Tabule je něco jako obrazovka na tabletu. A to náš Martínek velmi dobře zná. Takže práce s tím není pro něj žádný problém," říká maminka Ivana, když se jí ptám na to, jak vnímá moderní přístupy k zápisu. Na druhou stranu přiznává, že její syn už nerad kreslí pastelkami na papír. Což ale mohl být jeden z problémů, protože u většiny zápisů chtějí namalovat postavu, maminky nebo tatínka.

Byli u zápisu, ale do školy nenastoupí

Pravdou je, že ne všechny věkově odpovídající děti už na školu mají. A tak ne všechny děti narozené od 1. září 2009 do 31. srpna 2010 usednou po letních prázdninách letos do školních lavic.

Zlomek jich dostane na základě doporučení od poradenského pracoviště odklad ještě o jeden rok. „Třeba jsou bystré a velmi šikovné, ale mají velmi nízkou schopnost se soustředit či jim chybí fotografický vjem nebo mají vadu řeči, kterou je potřeba ještě v logopedických poradnách odstranit," vyjmenovávala nejčastější příčiny odkladů učitelka Lenka, kterou jsem oslovil na chodbě jedné ze základních škol při zápisech.

K zápisu jdou ale všechny předškolní děti

Zápis do školy, ilustrační foto.Pokud ale pro vašeho budoucího prvňáčka chystáte odklad, rozhodně to neznamená, že byste letos k zápisu nemuseli. „K zápisu chodí i ty děti, u kterých rodiče žádají o roční odklad povinné školní docházky. O případném odkladu pak rozhodují ředitelé jednotlivých škol, a to na základě doložených doporučení a posudku příslušného školského poradenského zařízení a zároveň také odborného lékaře," uvedla Helena Zámostná, vedoucí školství, kultury a sportu na teplickém magistrátu.

Někteří rodiče zkoušejí více škol

Jistota je jistota, argumentují rodiče, kteří se snaží udat svého budoucího školáka na více školách, a pak si vyberou. Nic jim v tom prakticky nebrání. Pokud uspějí na více školách, pak by ale na ty ostatní, kam tedy jejich děti nepůjdou, měli dát vědět. Zápisy se na jednotlivých školách liší. V přístupu i v sestavených úkolech a testech.

Redakční šestiletá Barča absolvovala také dva. Na škole Koperníkova na šanovském sídlišti, kterou má nejblíže od školky, a poté ve své spádové škole, v šanovském parku v ZŠ Nové lázně. V obou případech vše proběhlo v pohodě. Zatímco ale na sídlištní škole zafungoval registrační systém na přesný čas zápisu, v druhém případě jsme si svůj čas museli vyčkat v tzv. čekárně ve škole. Nutno ale podotknout, že ani zde se dítě během hodinového čekání nenudilo. Malování pastelkami u stolu a nebo hry s mladým učitelem u interaktivní tabule splnily své.

Zápis do školy v ZŠ Maxe Švabinského Teplice. Pohádkově měli zápis laděný například na Základní škole Maxe Švabinského v Teplicích, kde jsme fotografovali předškoláky při plnění úkolů ve čtvrtek odpoledne minulý týden. Na malé děti zde čekaly pohádkové bytosti, které jim pomohly s plněním zadání úkolů. Vládla zde uvolněná atmosféra.

Dříve Karkulka, dnes autíčko či sněhulák

Minulý pátek byl výjimečným dnem i pro šestiletého Jakuba. Také ho čekal zápis. „Už mám doma tašku, kterou jsem dostal od Ježíška," říká mi, když se ho ptám, jak se těší do školy.

„Máme všechno sladěné do jednoho stylu. Tašku, penál, sáček na bačkory a dokonce i krabičku na svačinu," doplňuje ho maminka Pavla. Prozrazuje také motiv, Blesk Mc Queen (současná animovaná pohádka o autech pozn. red).

Moderní pohádky pochopitelně ovlivňují děti. Ty z knížek nahrazují televizní.

Zatímco dříve se na dotaz učitelky na nejoblíbenější pohádky objevovaly odpovědi typu: Perníková chaloupka, Červená Karkulka či O pejskovi a kočičce, dnes to je v případě chlapečků právě již zmíněný Blesk Mc Queen, červené autíčko se závodním číslem 95. U holčiček vede Ledové království… „Já si tipnu jo? „Anna, Elsa, sob Svenn a také sněhulák Olaf," snažila se u zápisu při dotazu na nejoblíbenější pohádku udržet kontakt s dítětem učitelka. A myslím, že velmi podařeně.

Jaké jsou zkušenosti maminek předškoláků?

Požádali jsme některé maminky, aby nám popsali svůj pocit ze zápisu:

„Byla jsem s dítětem v Bílině na Aléský. Pěkně připravená zábava, když musely děti čekat. Zápis samotný mi přišel moc jednoduchý a pekelně rychlý. Postav komín, namaluj tři zelené hrušky, a namaluj pána. Řekni básničku. Pak nám učitelka sdělila, že dcera je vyzrálá. Dle těchto kritérií byla ale vyzrálá už ve třech letech," zapojila se do diskuze Pavlína Nevrlá.

Budoucí prvňačka Anna při cestě na zápis do ZŠ Metelkovo náměstí v Teplicích.„Byla jsem s dcerou Annou na „Metelkárně" v Teplicích a na ZŠ Teplická v Krupce. Jelikož je Metelkárna jedna z nejlepších škol, odpovídal tomu i cca 45min. zápis. Pro budoucího prvňáčka mi to přijde dlouhé. V Krupce nás přivítal ředitel školy, zápis byl vedený sympatickou učitelkou, trval přibližně 20 min. a byl veden hrou," popsala Lenka Cupalová.

Magdaléna Malá nám napsala: „Byli jsme ve škole Na Stínadlech. Nejdříve dojetí při vstupu do třídy, pak nervozita při průběhu a nakonec pocit spokojenosti, když byla dcera šikulka. Učitelky a přístup za jedna. Dostali jsme dáreček a památeční diplom při odchodu."

„Náš šestiletý Tomášek navštívil zápis na ZŠ Edisonova v Teplicích. Byla možnost se na určitý čas objednat, čehož jsme využili. Zatímco rodičům se věnovala zástupkyně ředitele, Tomášek byl odveden paní učitelkou kousíček stranou. Poprosila ho, zda by jí řekl básničku či něco zazpíval. Potom vyjmenovával zvířátka na interaktivní tabuli, hledal rozdíly v pohádce Perníková chaloupka. Skládal správně děj za pomoci obrázků z pohádky Perníková chaloupka. S gumovými písmenky sestavil své jméno a také maloval postavu a podepsal se. Za to , že byl šikovný a vše zvládl, dostal pamětní list na zápis a taštičku s dárečky, kde měl fixy, lego, dva balíčky vitamínků, katalog školních potřeb a slevový kupón. Rodiče měli za úkol vyplnit zápisový list (přihlášku) a zodpovědět zástupkyni ředitele, zda bude Tomášek navštěvovat družinu, zda bude využívat školní logopedii," svěřila se nám se svojí zkušeností maminka Simona Vlčková.

Asi nejvíce se rozepsala Věra Šimková: „S Barunkou jsme šli na Maršovskou, protože už tam chodila starší dcera a byli jsme se školou moc spokojení. Jsme hudební rodina, a tak bylo naší snahou dát i druhou dceru do speciální hudební třídy. Takže školu a prostředí známe, s učiteli jsme spokojeni taky velice, ale určitě by se na samotném průběhu dalo leccos vylepšit. Protože jsme zároveň absolvovali zápis na Základní škole Metelkovo nám., mohu srovnávat. Zejména samotnou organizaci a průběh. Uvítala bych určitě na Maršovské to, co už funguje jinde, možnost přihlásit se k zápisu elektronicky a tím předem domluvit konkrétní čas. Na Maršovskou jsme přišli do vestibulu plného lidi, vyplňovali jsme papíry na chodbě, pak si pro dceru přišla učitelka a odvedla jí někam do třídy. Když se vrátila, šla dcera ještě podobným způsobem absolvovat talentové zkoušky do hudební třídy.

Pro představu jak to bylo na ZŠ Metelkovo nám.: "K zápisu jsme se objednali elektronicky přes internetové stránky, zvolili si předem konkrétní čas. Obratem nám přišel email s pokyny a informacemi. A zároveň pozvánka k zápisu. Papíry, které byly k zápisu potřeba, přišly s tím. Doma jsem je vytiskla a měla vše připravené. V den zápisu jsme se dostavili o 15 min. dřív nejprve do kanceláře školy, kde s námi nejprve dokumenty vyřídili a následně na dceru čekala paní učitelka. Šli jsme do třídy spolu s ní. Do ničeho jsme nezasahovali, ale mohli pozorovat, jak pracuje a odpovídá. Až po určité době jsme byli vyzváni k tomu, zda můžeme opustit třídu. Všechno proběhlo v klidu a pohodě, zápis na Metelkárně měl opravdu úroveň."

A jaké jsou vaše zkušenosti? Byli jste spokojení? Napište nám to, na teplicky@denik.cz