Tepličané nebudou mít letos přes léto ve městě kam si jít zaplavat. V místních soukromých lázních, kde byl malý bazén pro veřejnost, budují od loňska nový balneoprovoz. A městská krytá plavecká hala na konci dubna přerušila provoz kvůli rekonstrukci.

ZÁMECKOU MĚSTO NECHCE

O to více lidé diskutují o tom, zda by Teplice měly mít na léto své venkovní koupaliště. V minulosti jich zde bylo několik, postupně ale ukončily provoz. Bývalou Zámeckou město zpátky nechce, chátrající soukromý areál je přitom na prodej.

„Zámecká prostě k městu Teplice patří. Naučil jsem se tam plavat, zbavil jsem se tam strachu na skákací věži. Bylo to kousek od domu. Odpoledne tak za námi přijel táta z práce,“ vzpomíná Luboš Holáček na své dětství, kdy v plné kráse fungovala plovárna na okraji Zámecké zahrady. V roce 1996 ale koupaliště skončilo. Potřebovalo rekonstrukci, město do ní nešlo a areál prodalo.

Toto je ofoceno z plátna v rámci promítání videoprezentace možných míst, kde by mohlo být v Teplicích v budoucnu koupaliště. Pro město Teplice místa vytipoval Ateliér MiSe Teplice.
Koupaliště na Zámecké město Teplice pohřbilo. Reálnější je Nová Ves

Mimo provoz pak zůstal také Anger na druhém konci města, skončil i pro Tepličany snadno dostupný Pudlák. Jedinou možností ke koupání ve městě přes letní sezonu je tak kromě soukromého termálního bazénu v lázních městské Aquacentrum, kde jsou kryté bazény a venkovní slunění.

Jenže to nyní čeká rekonstrukce, takže i tato možnost pro letošní teplé měsíce vypadla. Opozice by proto chtěla oživit Zámeckou. „Už loni jsme město vyzvali, aby areál odkoupilo zpět do svého vlastnictví. Pro Tepličany by to bylo atraktivní místo, nemusela by tu vzniknout žádná megalomanská stavba,“ míní zastupitel Jiří Řehák (Volba Pro! Teplice).

KOUPALIŠTĚ U VODOJEMU?

„Bylo by velmi příjemné chodit se sem koupat v prvorepublikovém stylu,“ dodává. Podle náměstka primátora Hynka Hanzy (ODS) není ale odkoupení areálu na pořadu dne. „Obecně řečeno, o této části zámeckého parku uvažujeme do budoucna, to je pravda, ale rozhodně ne za účelem obnovení koupaliště. Pro něj už není tato lokalita vhodná,“ říká Hanza.

Torzo dřevěného vstupního portálu a převlékárny koupaliště Zámecká.
Tepličané chtějí návrat koupaliště do Zámecké zahrady

Zámeckou plovárnu, kterou postavila roku 1932 firma Lederer a Bloch v jihovýchodním cípu Zámecké zahrady, Tepličané považovali ve své době za reprezentativní místo lázeňského města, jehož předností byla termální voda. Ta měla vždy kolem 22 stupňů a před větrem plovárnu ukrývaly vysoké stromy přilehlého parku.

Podle primátora Teplic Jaroslava Kubery se téma koupaliště ve městě řeší mezi lidmi jenom v létě. „O prázdninách, když je teplo. Krásné slunečné dny ale nenahradí ztráty, kdy je v létě ošklivě. Navíc i přes zimu se musí areál nějakým způsobem udržovat, a to nás všechny stojí nemalé peníze,“ míní Kubera.

I přesto si vedení města nechalo loni od architektů vytipovat místa, kde by mohlo vyrůst nové městské koupaliště. Ze studie vzešlo sedm lokalit, z nichž se jako nejoptimálnější zatím jeví prostor za sídlištěm u vodojemu na Nové Vsi.

Toto je ofoceno z plátna v rámci promítání videoprezentace možných míst, kde by mohlo být v Teplicích v budoucnu koupaliště. Pro město Teplice místa vytipoval Ateliér MiSe Teplice.
Líbilo by se vám v Teplicích koupaliště u vodojemu? Nebo na Třešňovce?