VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zapomínáte? Začněte trénovat svůj mozek

Severní Čechy /SEZNAM PŘEDNÁŠEK/ – Mám pro vás zdrcující zprávu: mozek je na vrcholu své výkonnosti mezi 16. až 23. rokem vašeho života. Pak stárne. Další nepříjemností je, že patrně všichni se dožijeme svého alzheimera. Chcete se bránit? Pak čtěte dál.

11.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv Deníku


Mozek se chová jako sval

Už v sedmadvaceti se zpomaluje myšlení, v sedmatřiceti se vytrácí paměť. Zlomem je čtyřicítka, to už to s námi jde opravdu z kopce.Vedle mnohých dalších to tvrdí vědci z Virginské univerzity, kteří nedávno ukončili zkoumání paměti, pohotovosti a dalších schopností několika tisíc mužů a žen ve věku osmnáct až šedesát let.

Výzkum probíhal sedm let. Co ovšem vedoucí projektu Timothy Salthouse neřekl, že mozek se chová jako sval. Když si zlomíte ruku a na šest neděl vám ji dají do sádry, nejspíš její svaly atrofují. Po rehabilitaci se však vrátí do původní podoby. Přesně tak se to má s mozkem. Stačí ho jen trénovat.

Je naprogramován na přežití

Mozek se programově brání svému zahlcení. No, jen si to představte: každou sekundu svými smysly vnímáte miliony vjemů. Nejvýkonnější v tomto směru je zrak, dokáže zprostředkovat až 2,3 milionu informací. Mozek je maže, protože evolučně je nastaven na přežití. Uchovává jen ty informace, které vám ve chvíli ohrožení života pomohou přežít.

Proto je kapacita krátkodobé paměti omezená. Obecně se uvádí 7 plus minus 2 tj. od 5 do 9 položek.
Když vám tu v náhodném pořadí napíši 30 měst, zopakujete pouze devět. A to budete fakt dobří.

Metoda příjemného šoku

Jenže i mozek se dá ošálit. Na to jsou tu mnemotechniky: Bradatá brýlatá žába plavala jako labuť, která měla černou špinavou hlavu natřenou lesklým žluto-bílým emajlem. Co to je? Akrostikum šestnácti pražských mostů – Branický, Barrandovský, Železniční, Palackého, Jiráskův a tak dále. Akrostikum se tvoří z počátečních písmen pojmů, které si potřebujete zapamatovat.

Mnemotechniky vznikly v antice a používali je tehdy populární řečníci. Aby si své sedmihodinové proslovy pamatovali, potřebovali jakési záchytné body. Mnemotechnik existuje řada a s jejich pomocí se dá bez námahy naučit úplně všechno: telefonní čísla, PINy, čísla účtů, nekonečný seznam položek nákupu, úplné řady panovníků a prezidentů, chce to jen vědět jak na to.

Jak pracuje lidská paměť

Smyslové vjemy zachycuje senzorická neboli ultrakrátkodobá paměť. Už název napovídá, že je ve většině případů ihned „vypustí“.
Existuje také paměť epizodická, která uchovává osobní prožitky z našeho života a má tendenci vzpomínky zkrášlovat. Paměť procedurální nám zase umožňuje nikdy nezapomenout manuální dovednosti jako jízdu na kole, plavání, lyžování atd.
Ta, na které záleží, jak zpracuje fakta, je paměť krátkodobá. Buď je uchopí v takovém „balení“, že už je nikdy nepustí a navždy uloží do dlouhodobé sémantické paměti, nebo to dělá ledabyle, pak o ně definitivně přijdeme.

Pořiďte si svého trenéra

Zázračným tobogánem do dlouhodobé paměti jsou právě mnemotechniky. Umějí faktům dát natolik atraktivní obsah, že mozek nemůže odolat. Vzpomínáte, jak vám rodiče říkali: „Pamatuješ si jenom blbiny?“ A to je návod.

Je prokázané, že vše, co se vymyká rutině, mozek prostě lépe přijímá. Vůbec přitom netuší, že se jako sval trénuje. S trénováním paměti se v České republice začalo v roce 1994 a od té doby Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging vyškolila již desítky kvalifikovaných trenérů. Ti se v příštím týdnu od 15. do 21. března již potřetí připojí k celosvětovým akcím Týdne uvědomění si mozku (BAW = Brain Awareness Week) a na 158 místech republiky předvedou zájemcům zdarma, jak na to.

I alzheimer se dá překonat

Když Alois Alzheimer objevil v roce 1906 stejnojmennou nemoc, domníval se, že je to choroba velmi vzácná. Jenže tehdy se lidé dožívali v průměru 45 let. Dnes s touto diagnózou žije v České republice už asi 120 tisíc lidí. Jak se prodlužuje střední délka života, svého alzheimera se dožijeme patrně všichni.

Představa je to neradostná, protože toto degenerativní onemocnění mozku zapříčiňuje nejprve ztrátu paměti, pak změnu osobnosti na podezíravého egocentristu, psychické poruchy jako deprese, nakonec smrt.

Po příčinách vzniku choroby vědci stále pátrají. Jedním z mnoha vysvětlení je shluk betaamyloidu, jinak tělu neškodné bílkoviny, která se zřejmě kvůli genovým mutacím začne ukládat mezi mozkovými buňkami, jež pak odumírají. Každopádně markery této choroby se dají vystopovat už v tělech 25letých. Léky umí chorobu zpomalit, ale nikoli vyléčit. Obrovskou naději v boji s tímto novodobým prokletím objevilo právě trénování paměti: je to cesta k budování rezervní mozkové kapacity.

Pěstujte pravou hemisféru

Praváci v euroamerické civilizaci mají dominantní levou hemisféru mozku. V ní je vše, co jsme se během života naučili. Zodpovídá za logické myšlení, vyjadřovací schopnosti, pamatuje si detaily a fakta.

Pravá naopak reprezentuje vrozené vlohy, ovládá prostorovou orientaci, kreativitu, asociace atd., ale nám tak trochu zakrňuje.
Při trénování paměti právě v České republice se prokázalo, že přitom umí převzít funkce levé hemisféry, když je na to připravovaná. Osobně jsem poznala ženu, která s prokázaným alzheimerem odříkala 100 číslic nekonečného Ludolfova čísla a 44 amerických prezidentů. Mnemotechniky, o kterých tu byla opakovaně řeč, se totiž nedají použít bez zapojení pravé hemisféry. Ta pak vytváří nové paměťové spoje, a dokáže tak převzít činnosti poškozených částí mozku.

KDE SE KONAJÍ
PŘEDNÁŠKY?

Přednášky během Národního týdne trénování paměti se uskuteční na 158 místech České republiky. Jsou určeny veřejnosti a konají se zdarma. Na severu Čech proběhnou:

PONDĚLÍ 15. 3. 2010
BĚLÁ POD BEZDĚZEM, Muzeum,
od 18 hodin Anna Kratochvílová
ČESKÁ LÍPA, ISIDA-Lékařský dům 2. p., ul. ČSA, od 16 hodin
Jaroslava Kulhavá

ÚTERÝ 16. 3. 2010
LITVÍNOV, Městská knihovna,
prostory Společného domu seniorů, U Bílého sloupu, od 14 hodin Mgr. Marcela Güttnerová
PROVODÍN u České Lípy, Obecní úřad, Provodín 80, zasedací místnost, od 17.30 hodin
Iva Truhlářová, DiS.

STŘEDA 17. 3. 2010
CHLUMEC u Ústí n.L., Domov pro seniory, Pod Horkou 85, od 14 hodin
Jitka Hostičková MOST, Městská knihovna, Moskevská 12, od 15 hodin Mgr. Marcela Güttnerová, J.Topinková
ÚSTÍ N.L., Rektorát UJEP, Hoření 13, od 17 hodin PhDr. Hana Vojtová

ČTVRTEK 18. 3. 2010
NOVÝ BOR, Dům s pečovatelskou službou, B. Egrmana 950, od 14 hodin
Petra Marková

PÁTEK 19. 3. 2010
LIBEREC, Hotel Ještěd, Horní Hanychov 153, od 14 hodin
Ing. Dana Steinová

AUTOR: HANA VOJTOVÁ

11.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 90 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED, místo je vhodné i pro OZP, V případě zájmu kontaktovat telefonicky PO - PÁ. Pracoviště: Kateřina plecitá 001, 417 24 Oldřichov. Informace: Kateřina Plecitá, +420 776 618 981.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 29 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: D , Truhlářská činnost, nutná ruční dovednost, přesnost, samostatná práce. Možnost přesčasů a v případě spokojenosti možné navýšení platu., Zaměstnanecké výhody - stravenky, mobil paušál., V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem, osobně nebo telefonicky v pondělí - pátek od 7:00 do 14:00 hod., Uchazeči s doporučenkou se hlašte ve všední dny pondělí - pátek od 7:00 do 14:00 hod na adrese Duchcov, Želénská 1291.. Pracoviště: Tatjana spurná - limba -001, Želénská, č.p. 1291, 419 01 Duchcov. Informace: Marcel Kulhánek, +420 739 505 777.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 22 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidiči VZV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, - odváží výrobu do skladů a přiváží materiál pro výrobu., Požadavky: , - řidičské oprávnění pro vysokozdvižný vozík., Jiné výhody - 13.tý plat, příspěvek na penzijní připojištění, roční mimořádná odměna. , V případě zájmu nás kontaktujte, osobně na adrese Vitrablok,s.r.o., Bílinská 42, Duchcov.. Pracoviště: Vitrablok, s.r.o., Bílinská, č.p. 782, 419 01 Duchcov. Informace: Ivana Kováčová, +420 417 818 221.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 26 000 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel českého jazyka a dějepisu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Gymnázium jana amose komenského s.r.o., Bystřická, č.p. 275, 417 03 Pozorka. Informace: Jaroslava Turková, +420 417 530 732.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den záchranářů 2018 v Litoměřicích
74

Takový byl letošní Den záchranářů Ústeckého kraje

Z výročních slavností v Zabrušanech.
27

OBRAZEM: V Zabrušanech na fotbalovém hřišti to v sobotu žilo s Masarykem

Okolo rybníku v Zámecké zahradě se běhalo pro zdravotně postižené děti

Teplice - Po cestách v Zámecké zahradě vedla v pátek trasa charitativního běhu Run and Help, který pořádalo Gymnázium Teplice ve spolupráci s Kontem Bariéry. Start byl u altánu vedle Zahradního domu. Výtěžek půjde na podporu nákupu protéz pro děti. 

Zmar tisíce opilostí, Havířov v květu a Třebíč v UNESCO: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 15. června 2018.

Za hlučnou párty hrozí pokuta. Policii většinou volají závistiví sousedé

Teplicko, Ústecký kraj - Ten, kdo ruší noční klid, může mít záznam v rejstříku přestupků.

Fotografie liščat autora z Háje u Duchcova okouzlila porotu prestižní soutěže

Háj u Duchcova - Fotograf Juraj Benčík z Háje u Duchcova uspěl v mezinárodní fotografické soutěži 35 Awards 2017. Porotcům se zalíbil snímek s liščaty, za který v kategorii wildlife-single získal třetí místo. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT