Vytvoření Fondu hejtmana schválilo krajské zastupitelstvo v roce 2007, chtělo z něj podporovat projekty, které nelze financovat z jiných dotačních titulů kraje. Fond podporuje podle Hanáčkové především akce regionálního významu, činnost neziskových organizací a revitalizace a resocializace území dotčených těžbou hnědého uhlí.
"Vedení Ústeckého kraje chce nadále významně podporovat revitalizaci a resocializaci území dotčeného těžbou hnědého uhlí. Tento účel Fondu Ústeckého kraje zohledňuje absenci dotačního titulu kraje, který by k takovéto podpoře směřoval, a případné dopady dočerpání takzvaných 15 ekomiliard," doplnila hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD).
Žádosti zpracovává odbor strategie, přípravy a realizace projektů. O poskytnutí podpory projektu rozhoduje rada a zastupitelstvo kraje.
Podle Mladé fronty Dnes kraj rozdával peníze z Fondu hejtmanky firmám spřízněným s ČSSD. Za správu fondu podle hejtmanky Vaňhové zodpovídá její náměstek Pavel Kouda (ČSSD). "Fond hejtmanky, to je jen název," řekla MfD Vaňhová. Kouda se údajně angažuje i v divizním fotbalovém klubu Baník Souš, jenž z fondu v minulosti dostal 4,3 milionu korun. Jistá ostravská firma podle České televize dostala téměř tři miliony na uspořádání konference na téma regionálního rozvoje, kterou předala jiné společnosti a ta ji pořádala za 450.000 korun.
Kvůli této dotaci z Fondu hejtmanky podal dnes poslanec Jiří Paroubek (NS-LEV 21) trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle něj byl spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby a trestného činu podvodu.
"Pachatel získal z Fondu hejtmanky Ústeckého kraje téměř třímilionovou dotaci, kterou však ve skutečnosti vůbec neuskutečnil, čímž uvedl Ústecký kraj v omyl a naplnil tak skutkovou podstatu výše uvedeného trestného činu podvodu," uvedl Paroubek. (čtk)