V Teplicích se bude po osmi letech opět hrát hokej a bruslit na ledě pod střechou. Zastupitelé Teplic v pátek na mimořádném prázdninovém jednání kývli pro navýšení původního rozpočtu na výstavbu budoucího zimního stadionu o 43 miliony korun.

STAVĚT BUDE SYNER

Aréna by měla být postavená za rok a půl. Postaví ji liberecká firma Syner, která do výběrového řízení městu předložila nejnižší ze čtyř nabídek.

Teplice nikdy vlastní zimní stadion neměly. Ten co stával od roku 1976 v ulici Čs. dobrovolců v sousedství školy Maxe Švabinského, byl nejprve státu, po převratu přešel do soukromých rukou. V posledních letech své existence už nebyl ekonomicky utáhnutelný.

Zhoršoval se i jeho technický stav. Provoz ukončil v roce 2010, hokejisté odešli do sousední Bíliny. V dalších letech padl stadion k zemi a nyní tam je volná plocha k podnikání.

Obyvatelé ale chtějí někam chodit bruslit, a zahrát si hokej. „Domlouvali jsme se s kamarády a starou ledovou plochu si vždycky pronajali. Teď musíme jezdit jinam,“ říká Josef Landík z Teplic. Vedení města si to uvědomuje.

„Padesátitisícové Teplice by měly mít svůj zimní stadion. Podobně jako koupaliště. Velikostně to je ale otázka peněz v odkazu na reálný pohled využitelnosti takových objektů pro naše město. Vrcholový hokej se v Teplicích nikdy hrát nebude,“ říká primátor Jaroslav Kubera.

STROP BYL PŘÍLIŠ NÍZKO

Město v minulých letech rozjelo vlastní projekt na nový zimní stadion. Zakázku na stavbu dle projektu zastropovalo 188 miliony korun. Žádná ze čtyř přihlášených firem, které by splňovaly dané podmínky výběrového řízení, se ale do tohoto cenového limitu nevešla.

Hrozilo tedy, že se nic stavět nebude. Šlo o čas. Proto se museli sejít zastupitelé mimořádně o prázdninách a rozhodnout, co v případě zimního stadionu tedy dál.

Zastupitelé nakonec dali v pátek odpoledne stavbě zimního stadionu na Stínadlech zelenou. I když hlasování nebylo jednoznačné, protože se objevily opoziční hlasy proti, bude původní rozpočet na celou stavbu navýšen o 43 milionů korun.

Bez tohoto kroku totiž hrozilo, že se plánovaná stavba buď opozdí o několik let, protože se bude muset udělat nový levnější projekt, nebo že stadion nebudou mít Teplice vůbec. Město tedy v konečné fázi zaplatí za novou ledovou arénu přibližně 231 milion korun.

Proti navýšení byli dva zastupitelé z Volby pro Teplice a hlasování se zdrželi další tři opoziční zastupitelé z dvaadvaceti přítomných zastupitelů města v sále. Proti byl například Jiří Řehák.

PODLE OPOZICE NEMÁ MĚSTO KONCEPCI

„Největší bolest současného vedení města je, že nemá žádnou dlouhodobou koncepci. Takže neví, co je potřeba. A pak se střílí od boku,“ říká opoziční zastupitel.  „Nakonec jsme ani neměli vliv na výběr místa stadionu ani na určení základních technických parametrů. A ani naše připomínky k detailům nebyly většinou vyslyšeny,“ dodává.

Vedení teplické radnice si to ale nemyslí. „U tvorby projektu byla Volba od prvopočátku jako všechny ostatní subjekty v zastupitelstvu,“ oponoval v hodinové diskuzi, která se při pátečním jednání rozbouřila náměstek primátora Hynek Hanza. „Nikdo nikomu nebere možnost kontroly čehokoliv, ani kritiky zadávacích podmínek,“ podotkl.

Pro návrh tedy nakonec hlasovalo 17 z 22 přítomných zastupitelů. Vítězná firma Syner je jednou z největších stavebních společností v Česku. Stavěla třeba libereckou Home Credit Arenu či Werk Arenu v Třinci.

Město požaduje brzké postavení. Za 16 měsíců. I tento termínový limit ale opozice napadla s tím, že to může být pro firmy šibeniční, a právě tím se stavba prodražuje. To ale na jednání hned rozporovala Šárka Marešová, která má na teplickém magistrátu na starosti velké investice.

„Lhůtu 16 měsíců jsme si nevymysleli my,“ řekla. „Harmonogram výstavby dělala firma, která musí dodržovat technologické postupy. Chtěli jsme reálnou lhůtu tak, aby nebyla ohrožena kvalita stavby,“ zmínila.