Vojáci se zatím učí stroje ovládat, velitel 41. praporu Lukáš Kunče je přirovnal k čerstvým absolventům autoškoly. Základní výcvik již vojáci mají podle něj za sebou a nyní nastává fáze zdokonalování.

„Nejsložitější je pozorování okolní krajiny a vyhledávání cílů pomocí monitorů,“ dodal Kunče. Právě několik monitorů se stará o kontakt osádky vozidla s okolím, umožňují sledovat cestu a zaměřovat cíle ve dne i v noci.

Pandury v modifikaci pro bojové jednotky disponují 30 mm kanonem, kulometem ráže 7,62 a dvěma protitankovými střelami s účinností do 4 km. „Naši vojáci již obstáli v tom nejtěžším testu a podařilo se jim navést raketu do okna o velikosti metr na metr,“ řekl Ladislav Jung, velitel žatecké 4. brigády rychlého nasazení, jejíž součástí je i 41. prapor. close zoom_in

Česká armáda má zatím 17 Pandurů, celkem jich dostane 107.

Tři z nich by od 1. května měly být nasazeny v Kosovu, kde mají čeští vojáci k dispozici zastaralá bojová vozidla z 80. let. O nasazení dalších čtyř se uvažuje na konci roku v Afghánistánu. Ty je ale třeba dovybavit přídavným pancéřováním a rušičkami proti improvizovaným výbušným systémům.
Pandur II 8x8 je výrobek rakouské společnosti Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug. Česká armáda je má dostat v šesti modifikacích – nejvíce, a to 72 kusy, je zastoupeno kolové bojové vozidlo pěchoty. Jimi by měly být vybaveny hlavně mechanizované prapory – u 4. brigády se jedná o prapory v Žatci a Táboře.