Městská policie kontrolovala Předlice a činila tu nová opatření v reakci na středeční zřícení stropů v jednom z objektů v Hrbovické ulici. Pod sutinami jedna žena zahynula, další leží s mnohačetnými zraněními v Masarykově nemocnici. A lékaři ošetřovali také jednoho ze dvou mužů, kteří v objektu rovněž byli, jeho zranění ale bylo jen lehké. Muži stihli ještě utéct.

„Je to strašné. Tu mrtvou jsme znali, byla tam jen na návštěvě. Zůstali po ní tři děti," řekla Helena Horvátová. Z neštěstí i z celkové devastace Předlic obviňuje přistěhovalce ze Slovenska.

„Normální lidé do takových domů nechodí, jen feťáci. Kradou vše, co se dá zpeněžit. Že se tím ohrožují, je jim fuk. Potřebují peníze na drogy, prodávají se tady ve velkém. Někdo s tím už musí něco udělat," žádal rozhořčeně starousedlík Jan Cibrik.

Podle mluvčí města Romany Macové tady probíhají kontroly pravidelně, a městští policisté vyháněli lidi z vybydlených domů opakovaně. „Také z tohoto, naposledy minulé pondělí," řekla.

Od příštího týdne se budou v předlických ulicích pohybovat čtyři romští asistenti, které městská policie přijala a právě je pro službu školí. Lokalitu také projde statik a určí domy k demolici. Právě to v Hrbovické řeší město s hygieniky už přes dva roky, soukromý majitel prý ale není dohledatelný. Město již dříve rozhodlo, že objekt alespoň vyklidí od nepořádku, ale kvůli špatnému stavu od toho ustoupilo. Teď jej nechá zdemolovat a s ním zřejmě i některé další, jež určí statik. Náklady bude po majitelích vymáhat, ale zda úspěšně, o tom samo pochybuje.

„Je to děsivé zjištění, kam až může zajít nezodpovědnost lidí, kteří se nestarají o svůj majetek, ignorují výzvy úřadů a ohrožují tak zdraví a životy ostatních. K neštěstí přispěli i lidé, kteří se v domě zdržovali přes opakovaná varování a navíc odtud vybourávali nosné prvky," uvedl ústecký primátor Vít Mandík.

Dodal, že nejde o jediný objekt, který tak v Ústí dopadl. Stropy se zřítily třeba i v předlické ulici Na Nivách. A hrozbou je také hotel Máj na Severní Terase. „Ani jeho majitel nekomunikuje s úřady a nedělá nic pro jeho zabezpečení," potvrdil Mandík.

Situací v poškozeném domě v Hrbovické ulici se podle mluvčí města dlouhodobě zabývali nejen strážníci, ale i sociální pracovníci, úředníci z odboru životního prostředí, stavební úřad a rovněž obvodní centrální radnice. Nikdy se jim však prý nepodařilo se s majitelem domluvit, vůbec na nic nereagoval.

Již před dvěma týdny objekt prohlédl statik, který požadoval jeho zbourání. „Následující den byli lidé pohybující se uvnitř, všichni neoprávněně, vyzváni k vyklizení domu. Městská policie jej označila páskou, kterou musela při dalších kontrolách obnovovat. Strážníci byli v domě naposledy ještě den před zřícením stropů, obyvatele znovu varovali a vyzvali k odchodu. Ti však reagovali po svém," uvedla Macová.

Ze dvou mužů, kteří stihli před zřícením stropu utéct, jeden podle mluvčího Krajské zdravotní Jiřího Vondry také utrpěl zranění, ale jen lehké. Z nemocnice byl ve čtvrtek propuštěn.

Oba jsou podezřelí z obecného ohrožení z nedbalosti a hrozí jim až osmiletý pobyt za mřížemi. Uvedla to mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. Dům se totiž nezřítil jen kvůli dlouhodobému zanedbávání, ale také kvůli úmyslné demontáži nosných prvků. „Podle informací, které máme, tu muži kradli železné traverzy. Tyto informace budou potvrzeny po vyhodnocení kamerových záznamů," dodala Hyšplerová.

Statik prohlédl i sousední dům, jehož nájemníci se také báli o svou bezpečnost. Středeční noc strávili na náklady města na ubytovně, ve čtvrtek se už ale mohli vrátit domů.

Psali jsme:
Pohřešovaná žena pod troskami domu v Předlicích zahynula (20. 9. 2012)
V Předlicích spadl strop, jedna žena je nezvěstná (19. 9. 2012)