Chaty u Máchova jezera, podnikové dovolené u rybníku Komorník v jižní části republiky nebo ve Sloupu v Čechách na Českolipsku, ale třeba také pobyt u Baltského moře v Německu či v Tatrách na Slovensku. Taková byla za totality tradiční místa pro letní rekreace různých podniků a organizací z teplického okresu.

Na úpatí Vysokých Tater měli své odpočinkové místo učitelé. Nejprve byl na přelomu 70. a 80. let v Tatranské Štrbě pouze stanový tábor s dřevěným přístřeškem se zázemím. Později zde vyrostla nová budova, která v letních měsících sloužila jako místo pro prázdninové dovolené pedagogů, ve školních měsících jako prostor pro ozdravné výjezdy dětí z teplického okresu.

„Byla jsem tam několikrát s rodiči jako malá holka. Vždycky, když teď mířím do Tater, musím se tam z nostalgie zastavit,“ zavzpomínala Andrea Tenopírová. Původní dřevěná stavba s modernější novostavbou tam podle ní stále stojí. Vlastníkem už ale není dřívější teplický okresní úřad, který areál v 90. letech prodal. Dnes zařízení funguje jako soukromý penzion Medvědice.

Dávnou historií jsou výjezdy na letní dovolené do stanového tábora u rybníku Komorník na Jindřichohradecku, které tu měl za socialismu podnik Strojobal Teplice. „V areálu byla stálá budova, která sloužila jako sociální zázemí, kuchyně a společenská místnost. U ní se každý rok na louce u lesa postavily na léto stany s podlážkami,“ uvedl Zdeněk Traxler, který do jižních Čech vyjížděl se svojí ženou, která v teplickém podniku vyrábějícího obaly na konzervy několik let pracovala. Dnes jsou pozemky i stavby u Komorníku soukromé.

Podobně dopadly také chaty, které měly teplické firmy v 80. letech podél břehu Máchova jezera. Dnes v nich fungují soukromníci, kteří jednotlivá místa pronajímají na léto zájemcům z celé republiky.

Pracovníci bílinských dolů mohou dodnes jezdit na podnikovou dovolenou v blízkosti Radvaneckého rybníku ve Sloupu v Čechách. „Jako kluk jsem tam byl několikrát ve škole v přírodě. V létě pak na dovolené s rodiči. Nedávno jsme projížděli přes Sloup s manželkou, tak jsme se tam zastavili, abych jí to místo ukázal. Prakticky se to na první pohled nezměnilo,“ zmínil Petr Mačík.

TURISTIKA V JESENÍKÁCH

Podnik Chepos, který měl své pracoviště v Teplicích, posílal své lidi na letní rekreace do Jeseníků. Závodní chatu provozoval v Bělé pod Pradědem. Několikrát do této horské oblasti Čech, které vévodí vysílač Praděd, vyjel z Teplic pan Václav s rodinou. „Byla to podniková dovolená, o kterou se muselo vždy zažádat kvůli rezervaci termínu. Prostředí tam bylo pěkné, především pro turistiku, na kterou jsme s sebou brali s manželkou i malého syna,“ vytáhl z paměti dnes už senior.

Po revoluci v roce 1989 přestala chata sloužit pro závodní rekreace. Firma se jí zbavila. V mapách evidujících ubytování v této oblasti Čech toto místo nyní vystupuje pod názvem Penzion Běla, který nabízí i doplňkové wellness služby.