Absolvent hotelové školy, profesí číšník, patřil mezi oceněnými ve Vladislavském sále k nejmladším. Přístup prezidenta k projevenému hrdinství ho potěšil, stejně jako kladné reakce ze strany kamarádů.

„Díky moc, je to pro mě velká čest. Moc si toho vážím, včetně gratulací od vás všech,“ napsal v úterý na Facebooku. Kladných komentářů reagujících na prezidentovo ocenění muže z Dubí je na sociální síti celá řada. Fandí mu například na profilu SK Dubí. „Dobré věci se prostě musí pochválit. Náš dvorní výčepák David Michaljak z restaurace U Marty byl oceněn státním vyznamenáním. Je jedno, zdali je to ten či onen prezident, je jedno zdali medaili dostal oprávněně či neoprávněně. A už je úplně jedno, co z toho případně má. Prostě má ho a to je podstatné. Gratulace letí,“ píše se na uvedené stránce fotbalového klubu v Dubí.

V souvislosti s oceněním za hrdinství má však Michaljak i své odpůrce. Navezl se do něj například filmový kritik Kamil Fila. Mladý muž se podle něj jen připletl do rvačky, která se odehrála úplně jinak, než jak ji média ukázala. A pak tento incident posloužil jako rozbuška pro vyvolávání rasových nepokojů. „Což se jim nepovedlo, ale Miloš Zeman i takový pokus cení,“ napsal Fila na své facebookové stránce.

Udělením jednoho z nejvyšších státních vyznamenání Davidův případ nekončí. Naopak. Policie ukončila vyšetřování, obvinila útočníky a nyní věc začne od začátku projednávat soud, aby agresorům vyměřil tresty.

Vše se začalo odvíjet loni 7. srpna. Jedna z návštěvnic dubského koupaliště se tam snažila umravnit malé romské dítě, které podle obžaloby topilo svého vrstevníka. To se však nelíbilo matce nevhodně se chovajícího dítěte a začala se s druhou ženou hádat a také ji měla fyzicky napadnout. Do sporu se vložil David, jenž měl snahu napadenou ženu bránit. Když to však viděli rodinní příslušníci a známí agresivní Romky, šli pro změnu bránit ji. Vznikla mela, při níž šestice útočníků muže brutálně napadla. Se středně těžkým zraněním skončil v nemocnici. „Mám poraněná žebra, neslyším na pravé ucho, pobolívá mě oko a mám sešitou pusu. K tomu mě hodně bolí hlava,“ popisoval napadený muž Deníku v dalších dnech po incidentu.

Státní zastupitelství teď na základě podkladů od policie posílá útočníky k soudu. Agresivní žena je vedle těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu obžalovaná také z výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel i proti jednotlivci. Muži pak ještě z výtržnictví a dva z nich i z nebezpečného vyhrožování, a to vůči některým z osob, které přišly na pomoc poškozenému. Termín soudního přelíčení ještě není stanovený. Všichni obžalovaní jsou stíhaní na svobodě. Jeden z nich je nicméně v současné době kvůli jiné trestné činnosti ve vězení.