Po Imperátoru by teď měla jít k zemi také letitá hrůza v Mlýnské ulici. V návaznosti na dění z minulého měsíce, kdy demoliční stroje kvůli havarijnímu stavu srovnaly se zemí na základě příkazu stavebního úřadu chátrající Imperátor, volají Tepličané také po okamžité demolici nikdy nedostavěného hotelu v Mlýnské ulici kousek od teplických lázní.

MŮŽE SE KAŽDOU CHVÍLI SLOŽIT

„Ta hrůza musí přece taky zmizet, stejně jako Imperátor v Trnovanech. Je vidět, že to jde. Budova v Mlýnské ulici je přece rovněž v havarijním stavu. Vždyť se to může každou chvíli složit,“ míní Roman Novák z nedalekého sídliště Prosetice. „Ale je mi jasné, že dokud se to nejprve celé nesesune do silnice, tak s tím nikdo nic dělat nebude,“ je skeptický Tepličan.

Rozsáhlý objekt v Mlýnské ulici měl být ubytovnou hotelového typu, ve které se počítalo s více než 200 lůžky na přespání v pokojích především pro zdravotníky z teplické nemocnice. Místo toho ale už skoro 30 let straší na propojce z prosetického sídliště do centra města holý skelet budovy.

Tomu, že jde o skutečný vřed na kráse lázeňského města, jeho vedení přitakává. Zároveň ale zásadně odděluje toto místo od stavu okolo Imperátoru v Trnovanech, který nechaly úřady shodit právě kvůli jeho havarijnímu stavu.

Náklady za likvidaci padající stavby jdou za majitelem. Pokud za demolici nezaplatí, uhradí ji demoliční firmě město a dluh bude soudně vymáhat po majiteli.

Jenže v případě objektu v Mlýnské ulici, který je nyní už jen sídlem bezdomovců či narkomanů, to podle náměstka primátora Hynka Hanzy tak jednoznačné jako u Imperátoru není.

„Nejsou zde stále vypořádané majetkové poměry. Už několik let se táhne soudní spor mezi třemi soukromými majiteli, kteří se hádají o to, co komu patří,“ uvádí Hanza. A nejde jen o pozemky či panelovocihlovou ruinu na nich, ale také volné plochy vedle budovy a naproti ní.

V tomto případě tedy demolice ze strany města zatím nehrozí. Radnice navíc tvrdí, že v tomto případě stále jedná a situaci okolo skeletu nedostavěného hotelu sleduje.

Co tedy bude s ruinou dál, je zatím nejisté. Podle primátora Jaroslava Kubery se na město, i když s tím nemá majetkově nic společného, v minulosti obrátilo už hodně zájemců, kteří by chtěli objekt v Mlýnské ulici koupit.

„Někdo by z toho chtěl udělat wellness, další zase rekreační pololázeňské pobyty nebo hotel,“ zmiňoval už v minulých letech, když se tato teplická ruina dostala na paškál, primátor Kubera.

STŘECHA NAD ÚDOLÍM

Stavební úřad už v minulosti opakovaně vyzýval tehdejší majitele, aby budovu, která ohrožuje kolemjdoucí, zabezpečili. Firma vždy letité staveniště obehnala drátěným plotem, který ale po několika dnech zmizel, protože ho rozebrali zloději.

Imperátor chátral v Trnovanech desítky let, k zemi padl během pár dnů. Likvidace skeletu opuštěného nedostavěného hotelu v Mlýnské ulici by však byla kvůli jeho rozlehlosti náročnější.

V minulosti se objevila řada studií, jak celý prostor Mlýnské ulice architektonicky vyřešit. Jeden z návrhů dokonce naznačoval, že by se koryto mezi skalními masivy po obou stranách propojilo střechou. Nahoře by byl park, který by navázal na Letnou, vespod pak silnice propojující centrum s okrajovou částí Prosetic, krytá garážová místa či dočasná parkoviště.