Pohyb divoké zvěře je v době od soumraku do svítání na silnících velmi častým jevem. „Zvěř je roztěkaná a zbrklá.Výsledkem je ukvapené jednání a panický úprk před vším, co se pohybuje. Pak nemá klid na pastvu a úbytek váhy ji nutí se pást i v době klidu tedy dopoledne nebo pozdě v noci,“ vysvětlil Ivo Pleiner, předseda Mysliveckého sdružení Nové Město.

V případě, že uvidíte na silnici srnu či jiné zvíře, měli byste zpomalit a popřípadě i zastavit svůj automobil, aby ke srážce nedošlo. Jestliže již srážce nelze zabránit, měl by každý řidič myslet na dvě základní pravidla. Tím prvním je intenzivní brzdění, aby byla nárazová rychlost co nejvíce snížena.

Tím druhým, snad i důležitějším pravidlem, je udržení směru jízdy. Prudkým otočením volantu se řidič sice snaží srážce zabránit, ale tento manévr může mít fatální následky.

„Vozidlo může narazit do protijedoucího dopravního prostředku nebo dostat smyk. Při těchto haváriích dochází velmi často k vážným zraněním motoristů,“ uvedl za Policii ČR Udo Etner.

Motorista by si měl dát pozor i kvůli možnému porušení zákona. Pokud by totiž chtěl zvíře naložit do auta, mohl by být obviněn z trestného činu. A je jedno, že chtěl zraněné zvíře odvézt k veterináři.

Řidič musí v každém případě volat policii, která vyrozumí příslušné myslivecké sdružení, které les spravuje a postará se o odvoz mrtvého zvířete. (kos, mh)