„Chceme, aby v kraji konečně došlo ke změně, aby už nadále nevládla úzká skupina lidí, která bohužel vládne s ohledem na osobní zájmy. Byli bychom rádi, aby nová vláda byla pro lidi z Ústeckého kraje," řekl lídr kandidátky Daniel Pitek.

Společná kandidátka se bude jmenovat Piráti a Strana zelených. Její další členy a volební program koalice představí v červnu. Hlavními tématy budou limity těžby uhlí, stavba jezu na Labi, transparentnost a řešení nezaměstnanosti. „Nechceme dělat pobídky velkým firmám, ale podpořit malé a střední živnostníky. Musíme také zvýšit vzdělanost, oproti ostatním krajům ji máme na nízké úrovni," dodal Pitek.

Veřejné smlouvy i faktury

Devatenáctiletý Lukáš Blažej, který je dvojkou společné kandidátky pirátů a zelených, by se chtěl zaměřit na kontrolu krajských příspěvkových organizací. „Je jich 140 a jejich kontrole se nikdo systematicky nevěnoval. Lze předpokládat, že tam jsou například staré paušální smlouvy nebo nevýhodná správa IT," upozornil Blažej. Pokud ve volbách uspěje, chce prosadit automatické zveřejňování všech smluv a souvisejících faktur.
V minulých volbách Strana zelených vytvořila společnou kandidátku s hnutím PRO! Kraj. „Tento formát už se přežil, ani po dlouhém jednání nedošlo k dohodě. Jsme ale otevřeni zajímavým a výrazným osobnostem," uvedl Daniel Pitek.

S extremisty ne

Kandidátku strany sestavily půl na půl. Straně zelených patří všechna lichá místa, pirátům zase sudá. Volební kampaň, kterou chce koalice vést na osobní rovině, by neměla stát víc než milion korun.
Ač má nové uskupení ambice vést Ústecký kraj, podle lídra kandidátky je pravděpodobnější, že bude spíš fungovat jako hlídací pes toho, co se v kraji děje. Už teď koalice odmítla jakoukoliv povolební spolupráci s extremistickými stranami včetně komunistů.

Strana zelených má v Ústeckém kraji zhruba 150 členů, základní organizace má ve všech okresech. Piráti mají 28 členů, jejich voličská základna ale podle Lukáše Blažeje roste.

Lídry pro krajské volby už v Ústeckém kraji představily i ostatní strany. KSČM povede hejtman Oldřich Bubeníček, lídrem ODS je starosta Kadaně Jiří Kulhánek, v čele ČSSD bude poslanec Jaroslav Foldyna. Hnutí ANO povede zastupitel Litoměřic a manažer Petr Urbánek. Jedničkou hnutí PRO! Kraj bude Leo Steiner a STAN povede starosta Malých Žernosek Petr Liška.

Kdo jsou

Daniel Pitek
Soukromý zemědělec a lesník, je členem stráže ochrany přírody a krajiny v CHKO České Středohoří, stál u zrodu Milešovského spolku přátel přírody, kterému předsedá.
Aktivně se zasazoval o obnovu historické trati přes České Středohoří, vystupoval proti prolomení limitů hnědého uhlí v severních Čechách a proti výstavbě logistického centra kamionů na hřebeni Krušných hor.
Je mu 49 let, bydlí v Milešově u Lovosic.

Lukáš Blažej
Ústecký aktivista a student Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
Zaměřuje se na transparentnost a svobodný přístup k informacím.
Je zakládajícím členem spolku Ústecké šrouby, který se věnuje ochraně přírody a krajiny v Ústí nad Labem.
Je členem Kontrolního výboru Zastupitelstva MO Ústí nad Labem-centrum.
Je mu 19 let, pochází z Ústí nad Labem.

Krajské volby Při návštěvě Středočeského kraje prezident Miloš Zeman prohlásil, že krajské volby vyhlásí na 14. a 15. října. Experti z ministerstva vnitra ho ale upozornili, že takový termín by byl v rozporu se zákonem. Volby se totiž musí konat do čtyř let od těch předchozích, jinak by mohly být prohlášeny za neplatné. Nejzazší termín je tedy podle ministra vnitra Milana Chovance 7. až 8. října. Pokud se to potvrdí, prezident Zeman původní termín o týden posune.