Zeman prý zohlednil i negativní stanovisko Soudcovské unie. Jan Veselý odmítnutí nekomentoval. „Prezident rozhodl. Já nemám jak reagovat, je to jeho pravomoc," řekl.

Ovčáček doplnil, že prezident se otázkou zabýval ve středu a k odmítnutí kandidáta přistoupil vůbec poprvé. Válková následně v tiskové zprávě napsala, že Zemanovo rozhodnutí respektuje. Na post šéfa ústeckého krajského soudu vyhlásí nové výběrové řízení tak, aby se vítěz mohl ujmout funkce od 1. října.

Soudkyně ústeckého krajského soudu Zdeňka Hošková, která iniciovala první dopis s pochybnostmi o výběru Veselého, řekla, že prezidentovo rozhodnutí vítá. „Určitě pan prezident rozhodl tak, jak jsem si myslela, že by bylo správné rozhodnout s ohledem na stanoviska soudcovské rady a Soudcovské unie," uvedla s tím, že nové výběrové řízení na předsedu krajského soudu považuje za nejlepší řešení.

Před Bořkem je mnoho úkolů

Zeman zároveň schválil druhého navrženého kandidáta na předsedu krajského soudu – Milana Bořka, který by měl od října šéfovat Krajskému soudu v Brně. Bořkovu nominaci bude v pondělí za prezidentovy přítomnosti projednávat vláda, která se chtěla na schůzi zabývat i návrhem na jmenování Veselého.

Bořek řekl, že je velmi rád, že Zeman k němu neměl výhrady. „Více věc nechci komentovat, dokud nominaci neprojedná vláda," uvedl. Připomněl, že brněnský krajský soud patří co do množství kauz k nejvíce zatíženým krajským soudům v ČR. „Vím, že bude přede mnou mnoho úkolů, které z toho vyplývají," doplnil Bořek, který působí na Vrchním soudu v Praze. Do dubna 2013 pracoval na Krajském soudu v Hradci Králové, který vedl i jako předseda. V Brně vystudoval a na návrat do něj se těší.

Veselý působí v justici od roku 1997, kdy nastoupil jako justiční čekatel Krajského obchodního soudu v Praze. V roce 2000 byl jmenován do funkce soudce a přidělen k Okresnímu soudu v Mělníku, který vede od března 2008.

Výběrové řízení proběhlo řádně

Vítězství Veselého ve výběrovém řízení ministerstva spravedlnosti na předsedu ústeckého krajského soudu provázely kontroverze. Konkurz, v němž neuspěli místopředsedové ústeckého soudu, vedla tehdejší náměstkyně Válkové Hana Marvanová, která zdůrazňovala, že výběrové řízení je otevřeno pro uchazeče zvenčí. Otázka jmenování Veselého byla součástí sporu Marvanové s Válkovou, který vyvrcholil odchodem náměstkyně.

Marvanová dnes řekla, že pociťovala tlaky, aby se novým předsedou stal předjednaný kandidát z prostředí ústeckého soudu. „Výsledek výběrového řízení některým lidem v justici nevyhovoval a mám pocit, že tito lidé si nyní našli cestu i k panu prezidentovi," prohlásila.

Upozornila také na to, že konkurz na předsedu ústeckého a brněnského soudu se uskutečnil podle stejných, dlouhodobě nastavených pravidel, přičemž vítězství Bořka nikdo nezpochybnil. „Výběrové řízení proběhlo řádně. Nestandardní postup nastal až po něm," dodala a poukázala tak na to, že ministerstvo si o Veselém dodatečně vyžádalo další dokumenty.

Proti i soudcovská rada

Ze stejného důvodu výsledky konkurzu nedávno zpochybnila i Soudcovská unie, která navrhla, aby se uskutečnilo nové výběrové řízení. Válková však reagovala tak, že závěry výběrové komise považuje za směrodatné.

Proti jmenování Veselého se opakovaně postavila soudcovská rada ústeckého soudu, a Válková proto s návrhem váhala. Rada poukázala mimo jiné na to, že Veselý nemá praxi u krajského soudu, ačkoliv taková stáž bývá standardním předpokladem pro kandidáty na předsedy těchto soudů.

Zeman jmenoval loni v září hned tři předsedy krajských soudů, jejichž předchůdcům končil mandát. Novým šéfům plzeňského, českobudějovického a pražského městského soudu tehdy na Hradě řekl, že si velmi podrobně prostudoval jak jejich životopisy, tak i koncepce, které ve svých funkcích hodlají prosazovat.

Krajské soudy v Ústí nad Labem a v Brně byly v letech 2009 až 2011 zmiňovány ve výročních zprávách Bezpečnostní informační služby. Ta upozorňovala na možné prorůstání s podsvětím a klientelismus na těchto soudech.