Zemědělci letos oseli obilovinami 88.685 hektarů, to je o 543 hektarů méně než v loňském roce. Průměrný výnos byl loni 6,22 tun na hektar, letos je to šest tun. Sklizeň ovlivnil déšť, který o něco zpozdil práce, a zrna z klasů se vysypala. Průměrný výnos v celém Česku je 6,30 tuny na hektar.

Řepka už z polí na severu Čech také zmizela. Letos zabírala 24.001 hektarů, což je o 1460 hektarů více než v loňském roce. Výnos byl u této plodiny lepší než před rokem, a to v průměru 3,8 tuny na hektar, v roce 2015 to bylo 3,6 tuny. Výnos v regionu je oproti republice nadprůměrný. Celorepublikový průměr je u řepky 3,57 tuny.
Na polích ve vyšších polohách zůstává několik hektarů s ovsem, který naseli pěstitelé v Ústeckém kraji na 1091 hektarech.

"Výnosy jsou o pět až deset procent nižší než loni, vcelku jsme spokojení, problém je stále v cenách," řekl ČTK předseda Agrární komory Ústeckého kraje Jaroslav Brožka. U obilovin jsou ceny zhruba o dvacet procent nižší než loni v době žní, lepší je to u řepky. "Vzhledem k situaci ve Francii a Německu, kde je úroda horší než před rokem, by mohly ceny zvláště po Novém roce růst, ale těžko předpovídat," uvedl Brožka. Podle něj cena obilí často kopíruje cenu pohonných hmot.
Ze sklizené pšenice je zhruba polovina krmná, druhá půlka potravinářská. Většina zemědělců zahájila přípravy půdy na příští rok. Zaseta už je řepka, a to zhruba na stejné ploše jako letos.