Josef Hon byl speciálním pedagogem. Od roku 1993 byl ředitelem Arkadie, v důchodovém věku poté přešel z této pozice do role tiskového mluvčího.

Byl autorem mnoha inovačních myšlenek v přístupu k lidem s různým postižením, myšlenky předával nejen při budování organizace Arkadie, ale i jako člen pracovní skupiny MŠMT ČR v rámci utváření koncepce speciálního školství. V komunálních volbách Josef Hon kandidoval za Volbu pro Teplice.

Josef Hon.
Josef Hon: Jako každý správný král mám tři syny a šest vnoučat

"Pana Hona jsem si velmi vážil nejen jako člověka. Ale vážil jsem si i jeho práce, kterou věnoval nejen sociální oblasti a měla velký přínos i pro město Teplice. Je to velmi smutná zpráva," komentoval oznámení o úmrtí primátor Teplic Jiří Štábl. Na radnici ve čtvrtek 2. srpna zavlála černá vlajka. "V podobě pana Hona Teplice ztratily opravdovou osobnost," podotkl čelní představitel města.

Ke kondolenci k úmrtí se připojil také náměstek primátora Hynek Hanza, který s Arkadií z pozice města rovněž spolupracoval. "Navždy odešel pan Josef Hon. Významná osobnost Teplic a Teplicka, která svůj život zasvětila pomoci druhým. Pro mě asi nejlépe jeho život a osobnost vystihuje citát římského filosofa Senecy: 'Člověk je zrozen k vzájemné pomoci'. Upřímnou soustrast rodině a všem pozůstalým," zveřejnil na svém facebookovém profilu Hanza.

Arkadie umožňovala od roku 1991 dětem s mentálním či kombinovaným postižením žít ve své rodině a přitom se vzdělávat, na rozdíl od předchozí praxe, kdy byly tyto děti buď za zdmi ústavů a tady se vzdělávaly nebo se mohly vzdělávat pouze v domácím prostředí. Postupem let se Arkadie rozrostla o poskytování sociálních služeb a zaměstnávání osob se zdravotním postižením.