„Sud s vodou mám na balkoně. Pokud to jde, snažím se do něj vlézt každý den, aby to mělo smysl. Stačí dvě minutky a člověku to dodá energii a super náladu,“ říká Jana Vágnerová z Teplic. Otužováním se brání před chřipkou. „Zatím se mi to osvědčuje,“ podotýká mladá maminka dvou dětí. Žít pohodově se snaží celý rok. K sudové terapii v rámci očisty těla přidává zdravou stravu složenou převážně ze zeleniny, masa, vajec, mléčných výrobků, oříšků a zdravých tuků. „Cukr máme doma jen pro návštěvy, které si chtějí osladit kafe nebo čaj,“ směje se. „Já si dávám raději různé bylinkové čaje,“ dodává.

Vyluhované čaje z bylinek do jarního detoxu nyní zařadila i Danuška Karrmanová. „Dávám si je především večer před spaním. Ideální je začít při úplňku, kdy se má pít pouze voda, a na to navázat vyloučením sladkého i smaženého a také vyčlenit ze stravy zbytečné sacharidy. A samozřejmě zahrnout zeleninu a dopoledne ovoce,“ radí a přidává recept na mrkvový perkelt. „Na pánvi zprudka pražím tři velké nahrubo nastrouhané mrkve. Zasypu trochou soli, přidám kari, zakápnu kvalitním olivovým olejem. Nakonec se přidá trošku česneku a lahodné jídlo je hotové.“

Jíst zdravě a zařadit do svého života více pohybu. To jsou dvě z nejčastějších předsevzetí, které si lidé dávají na začátku roku. Po několika týdnech ale jejich cíle už neplatí. Pokud chcete změnit svůj životní styl, existuje řada poradců, kteří s tím dokážou pomoci. Patří k nim Věra Bittnerová. Svůj svět zdraví objevovala postupně, na vlastní kůži a také s řadou chyb.

Dnes pomáhá ostatním uvědomit si, jak důležité je pečovat o to nejcennější, co máme, tedy o své zdraví. „Důležité je myslet na sebe, najít si k sobě cestu. Poslouchat, co vám tělo říká. Jídlo je obřad, ne nutná součást všedního dne. Proto si na něj udělejte čas, vychutnávejte si ho a nedělejte přitom nic jiného. Nezapomínejte na pravidelnost,“ radí výživová poradkyně.

Neméně důležitou složkou zdravého životního stylu je pohyb. „Ten chybět nemůže. Z 80 procent je to sice o tom, co jíme, ale 20 procent je také o pohybu. Nejpřirozenější je chůze. Při procházce si navíc vyčistíte hlavu. Mám i klienty, kteří mají nějaký problém s pohybovým aparátem. Poté, co zhubnou nějaká kila, se i díky procházkám mohou hýbat mnohem lépe,“ zmiňuje specialistka, která pracovala jako výživová poradkyně ve Světě zdraví v Teplicích a nyní zde má soukromou praxi.

Rozhovor s ní a také rozšířené informace na téma jarního detoxu včetně jídelníčku najdete v Týdeníku Směr, který je součástí dnešního vydání.