„Asi aby si zvolil adekvátního nástupce. Doba je hodně hektická, stane se,“ reagovala na bizarní situaci s patřičným nadhledem po tatínkovi dcera Vendula Vinšová. Podle magistrátu se stala chyba v systému. Štítky na obálky se tiskly v únoru, tedy pár dnů po náhlé smrti bývalého primátora Teplic. Do té doby se nestihlo ho administrativně vyřadit z evidence. „Měli jsme si to více pohlídat,“ řekla Pavla Doksanská, která má volby v Teplicích na starosti. Připustila, že tento případ nemusí být jediný. „Obálky pro nás roznáší Česká pošta. My jí tiskneme v předstihu štítky s adresami,“ uvedla. Byť jde pro rodinu o nemilou záležitost, podle Vinšové je ji potřeba brát s určitou rezervou. Proto také k celé věci vtipně dodala, že je to vlastně dané osudem. „Táta si to řídí sám i tam seshora. Přece nebude chybět u voleb. Zejména, když se ho vlastně tak trochu týkají,“ poznamenala.

Podle Doksanské se tedy může stát, že se na štítkách objeví i jména nedávno zesnulých, kteří v době tisku administrativně byli ještě v evidenci obyvatel. Jde ale o jedince. Zneužít jejich hlasovací lístky nejde. Jsou nepoužitelné, protože ve volební místnosti každý prokazuje svoji totožnost.

Senátní volby začínají v pátek 5. června, volební místnosti se otevřou ve 14 hodin. Vhodit hlas pro svého favorita mohou lidé na Teplicku až do 22 hodin. V sobotu volby pokračují druhým dnem od 8 do 14 hodin. Pokud nikdo z devíti kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, bude příští týden ve stejném časovém režimu druhé kolo.

Kuberova rodina je hodně zvědavá, kdo bude v Senátu nástupcem dlouholetého politika. Vendula Vinšová v této souvislosti zmínila, že dokonce i ona po smrti svého otce zvažovala kandidaturu. Na počest svého věhlasného tatínka.

„Při všech těch emocích a kolotoči, který nastal, když táta odešel do nebe, jsem chtěla po něm převzít 'žezlo'. S cílem dokončit v jeho duchu rozdělanou práci. Bojovného ducha ve mně probudily události ze zákulisí smrti, které v tu dobu ještě nebyly ještě veřejné, a věděli jsme o nich jen my,“ popsala.

„Dříve jsem politické ambice nikdy nepociťovala, ostatně jsme na to měli našeho bojovníka bojovníků. Ale najednou bylo prázdno,“ podotkla. Nakonec se nepřihlásila. „Termín pro podání kandidatury byl už hraniční. Navíc jsem si nebyla vůbec jistá, zda by byla nějaká šance, protože mě nikdo neznal,“ dodala.

Bojovat musela také s přesvědčením, které v profesním životě její tatínek prosazoval. Politika podle něj totiž nebyla pro ženy. „Určitě by mi řekl: No ty ses zbláznila. Víš přeci, jaký mám názor na ženský v politice,“ řekla s úsměvem dcera Vinšová.

Jaroslav Kubera byl dlouholetým členem ODS. Do Senátu byl poprvé zvolen v roce 2000. Od té doby při dalších volbách mandát vždy obhájil. V horní komoře Parlamentu ČR byl mimo jiné předsedou mandátového a imunitního výboru, vedl také senátorský klub ODS. Po volbách v roce 2016 byl zvolen místopředsedou Senátu. Od roku 2018 horní komoře předsedal. Letos v lednu náhle zemřel.