Bylo čtvrteční všední dopoledne, teploměr venku ukazoval pár stupňů nad nulou. Když jsem se na blátivé a koly aut rozježděné luční cestě připojil k partičce bezdomovců vracejících se z města, mohl jsem až na čistý oděv být od nich k nerozeznání. Byl jsem totiž podobně jako oni obtěžkán taškami. Nesl jsem něco málo jako dárek pro obyvatele stanového městečka na Bramši.

Bezdomovců přibývá

Počty bezdomovců rostou každým rokem. Důvodem může být to, že v České republice nefunguje komplexní systém, který by bezdomovectví účinně řešil. Deset let na ulici žije muž, který mě u ohně na Bramši přivítal mezi prvními. V minulosti ho k zemi srazil alkohol, zadlužil se, přišel o byt i práci. Na ulici skončil i se svým psem. Možná i kvůli němu ho nyní nepřijmou v žádném azylovém domě. Dalším důvodem pro odmítnutí je alkohol. Ten je mezi lidmi na ulici oblíbený. „Zahřeje a ještě chutná,“ zasmál se podivín sedící ve starém křesle u ohně.

Na život v komunitě bezdomovců je potřeba si zvyknout. Shodla se na tom partička čtyř lidí, se kterými jsem si ve stanovém městečku povídal. „Naučíte se přežívat zimu, shánět si obživu a prostě se nějak o sebe postarat. Trochu problém je s hygienou, to se musí přiznat,“ vedl řeč muž v potrhaném kabátu a zimních botách bez tkaniček.

„Nesmíte se stydět prohrabat popelnice. Lidé toho totiž dneska hodně vyhodí. I jídlo nebo věci na sebe,“ pokračoval. Když máte štěstí, přijdete si v nádobách na odpadky i na něco, co lze zpeněžit. „Našel jsem šperkovnici a bylo v ní stříbro,“ mluvil o svátečním dnu, který ho v životě potkal. „Prodal jsem ho, část vyměnil za jiné věci mezi kamarády. Byl to dobrý kšeft,“ dodal.

Strážníci je monitorují

Bezdomovci v Teplicích jsou v hledáčku různých charitativních spolků, které jim nabízejí pomoc. Jejich život monitoruje městská policie. „Dáváme jim pytle na odpadky, bavíme se s nimi, říkáme jim, jaké mají možnosti pomoci,“ uvedl Marek Weiss z Městské policie Teplice.

Ne se všemi je ale prý řeč. Někteří lidé z ulice jsou na strážníky dokonce agresivní. Počty bezdomovců se mění, současné odhady hovoří o osmi desítkách, které by ve městě měly být. Část se jich na zimu uchýlila do azylových domů. Ty jsou ale podle Weisse už kapacitně na své hranici a další lidi bez přístřeší už nepřijímají.

Kapacitní možnosti na ubytování nemá teplická radnice. Připravila ale pro bezdomovce nápomocný program. Aby jim pomohla k pracovním návykům, nechala je po městě na podzim hrabat listí. Za dvouhodinovou brigádu dostali lidé z ulice stravenky na jídlo.

„Motivem je, aby byli tito lidé opět schopni si například hledat zaměstnání, začít fungovat běžně v rámci společnosti,“ zmínil primátor Teplic Jiří Štábl. V zimě by bezdomovci mohli pomáhat s odklízením sněhu. Pokud se tedy budou chtít do života města zapojit.