„Zimní období 2012/13 patřilo k nejnáročnějším za posledních pět let z důvodu častého střídání teplot, finanční náklady činily více jak 178 milionů korun," sdělil vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu Jindřich Franěk. Správa a údržba silnic (SÚS) Ústeckého kraje podle něj nemá na zimní údržbu přímo vyčleněné peníze. „Finanční objem tak není zastropován a je součástí celoročního finančního plánu příspěvkové organizace," uvedl.

Provozní náměstkyně SÚS Ústeckého kraje Lenka Holovská uvedla, že ve skladech silničářů je nyní 13.000 tun soli a zhruba 6000 tun inertního posypového materiálu. „Na zimu budeme mít 120 posypových vozů. Deset nových jsme dostali vloni, deset letos," dodala. Nové vozy v hodnotě zhruba 60 milionů korun SÚS převzala letos v srpnu .

„Je to logická investice, a to i směrem do budoucna. Až bude dostavěná rychlostní silnice R7 a dálnice D8, tak na úsecích, které se týkají našeho kraje, budeme muset zajišťovat údržbu. S těmito stroji by to nemusel být takový problém," řekl při slavnostním předání vozů v Dubí radní Jaroslav Komínek.

Stroje jsou multifunkční a podle dodavatele je to to nejlepší, co na trhu je. Pochvaluje si je i řidič Ervín Schmied, který silnice udržuje už 40 let. „Už jsem měl podobné auto, ale pouze se 140 koňovým motorem. Tento stroj je silnější, má 210 koní. Udržuji silnice převážně v horách a tam je síla potřeba," uvedl řidič SÚS Schmied.

Vozy jsou víceúčelové, dají se využít jak k zimní, tak letní údržbě komunikací.

„Celkem 18 sypačů se bude v zimě starat o sjízdnost dálnice D8 na území Ústeckého kraje. Osm jich je ve středisku v Nové Vsi, deset v Řehlovicích," sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. Připraveno pro ně je 2100 tun soli. Čisté náklady na zimní údržbu dálnice v loňském roce činily 20 milionů korun.

Krajské město vyčlenilo na zimní údržbu 22,14 milionu korun, což je stejně jako v minulých dvou letech. „Z toho 16,164.000 Kč na zimní údržbu vozovek a 5,980.000 Kč na zimní údržbu chodníků," upřesnil mluvčí ústeckého magistrátu Karel Rouč. Zároveň dodal, že skutečné náklady na zimní údržbu v sezoně 2012/2013 původně vyčleněnou sumu přesáhly, město na tyto účely k 31. říjnu 2013 vynaložilo 31,552.000 korun. „Zimní sezona jde přes dvě rozpočtová období. K letošním nákladům ještě přibude paušální platba za listopad, která činí cca 1,460.000 korun," uvedl Rouč. (kos, čtk)