Průvodce v kostýmu jim vyprávěl příběh benátského dobrodruha a kavalíra Giacoma Casanovy a výklad provázely oživlé postavy duchcovského zámku v podání herců duchcovského Divadla M.
Do zámku jsme přijeli čtvrt hodiny před první z prohlídek, která začínala úderem 20. hodiny. Už v bráně jsme potkali rodinku se čtyřmi dětmi, na které se už lístek nedostal. Mířili do cukrárny, aby si počkali na další v devět. Řada z lidí, kteří podcenili včasnost příchodu, si musela koupit vstupenku na devátou či desátou hodinu.
Herci z Divadla M navodili tu pravou atmosféru
Herci Divadla M už byli připraveni na schodišti, kde se po příchodu skupiny návštěvníků s průvodcem v čele odehrálo první dějství příběhu o tom, jak se na zámku v nepřítomnosti hraběte chystá ples.
Služebnictvo v pilné práci při úklidu, leštění nábytku, trhání květin a zdobení pokojů zaskočila paní hraběnka zprávou, že nepřijely tanečnice, takže ples budou zahajovat tancem sami.
V hlavním barokním sále s rodovou galerií rodu Valdštejnů tedy začali tanec trénovat s takovou vervou, že si vysloužili nejen výtku hraběnky, ale vyrušili i Casanovu, který se kvůli hluku a hudbě nemohl soustředit na psaní svých pamětí. Výzvě k tanci s hraběnkou ale Casanova neodolal. Záhy ji ovšem vyměnil za jednu z přítomných dam a za chvíli už se několik návštěvníků stalo spolu s herci součástí děje a mohou říci, že si při prohlídce i zatančili na zámku. Zatímco si hraběnka odvedla Casanovu do své komnaty, návštěvníci pokračovali s průvodcem v prohlídce zámku.
V biliárovém salonku nepotěšil pan správce děvčata zprávou, že onemocněl kuchař a kromě tance je tedy čeká i postarat se o hostinu. Zatímco děvčata zmizela do kuchyně, ostatní si prohlédli komnaty a poté se vydali ve stopách páně Casanovy zjistit, jak se s hraběnkou připravují na ples.
Casanovu chytil hexnšus
Laškující dvojici nalezli v nejlepším, leč jak se záhy ukázalo, pověst svůdníka vzala lety za své. Casanova nejprve usnul, líbajíc svůdný dekolt obdivované dámy a poté, když ji popadl do náruče, dal o sobě vědět hexnšus. Jak to nakonec v ložnici dopadlo, zůstalo obestřeno tajemstvím.
Ostatně jako mnohé, co se týká Casanovy, který v Duchcově 13 let žil a tvořil a také zde ve věku 73 let zemřel. Jeho duch a sláva spojená se zámkem tu ale zůstávají, jak se mohli přesvědčit ti, kteří o magické nedělní noci nahlédli do tajné komnaty, která se jim v knihovně otevřela.
První skupina návštěvníků se s poděkováním se zámkem loučila a další už byla připravena prožít na oživlém zámku příjemnou hodinku.
Škoda jen, že úsporná opatření kulturu citelně postihují. Jak jsme se dozvěděli od kastelána Petra Horáka, na „živé obrazy“ kraj zámku žádné finance nedal a ani nedá, takže se nedělní akce mohla uskutečnit jen díky dobré spolupráci a patriotismu Divadla M.
Jestli bude zájem a podobná akce se ještě v průběhu prázdnin zopakuje, se tedy teprve uvidí. Už teď je ale jasné, že i když letošní léto nepřeje koupání, lidé šetří a na hrady a zámky jich míří méně, než v loňském roce.