Kromě stálých expozic měli možnost zhlédnout čtyři zajímavé výstavy v Galerii Giacomo: tapisérie Dany Rezkové, keramiku Aleny Kartákové, divadelní kostýmy Romany Tůmové a kolekci loutek libereckého Naivního Divadla. Aktuálně jsou v galerii k vidění obrazy a sochařské objekty vynikajícího malíře a scénografa Jana Vančury, několikanásobného laureáta světové přehlídky scénografie Pražské Quadriennale. Ústředním motivem jeho stávající výstavy je divadelní architektura.
Mimochodem, právě s Janem Vančurou spolupracuje Horák na projektu vzkříšení bývalého zámeckého divadélka v Duchcově. To je zatím ve fázi pracovní makety, dokud se nepodaří získat potřebné finanční prostředky. V kulise Vančurovy výstavy se v podvečer 6. listopadu odehraje první z básnických recitálů Petra Horáka „Poetický podzim na Duxu,“ který bude věnován Vladimíru Holanovi.
Mimo zmíněných nabídek zazněla v nádherném Valdštejnském sále řada koncertů, v zámecké zahradě proběhly Casanovské slavnosti, pěvecká soutěž Růže pro Casanovu a výstavy bonsají i absolventských prací žáků Základní umělecké školy Duchcov. „Z našich expozic tradičně nejvíce láká osobnost Giacoma Casanovy, který zde prožil posledních 13 let svého života jako zámecký bibliotékář,“ dodává Horák.
V hodnocení tak zvaných „živých obrazů,“ které se na duchcovském zámku konaly letos poprvé a jejichž režie a provedení se zhostili herci mosteckého a pražských divadel, je kastelán zdrženlivý: „Výsledek je poněkud rozpačitý. Návštěvníci se totiž o zámku samotném nedozvědí nic, program je univerzální a je možno ho provádět vlastně kdekoli. Navíc, při živých obrazech neplatí obvyklé slevy ze vstupného, což řada návštěvníků nesla nelibě. Na zvýšení návštěvnosti ani tržeb se tato akce významněji neprojevila a nejsem si jist, zda ony obrazy v této podobě budeme chtít zopakovat.“
V současné době pokračuje další etapa opravy krovů a střech, oprava historických parket v jižním křídle a další práce. „Vše je limitováno výší přidělených prostředků, tímto tempem budeme například střechy duchcovského zámku opravovat ještě čtvrt století. O sto dvaceti rozpadávajících se historických oknech raději ani nemluvím,“ zlobí se Horák. Vinou nedostatku peněz vázne i příprava nových expozic – restaurování sbírkových předmětů a instalace dalších komnat tak zvaného Valdštejnského muzea a zámecké obrazárny.
Pracovníky duchcovského zámku čeká v zimním období pravidelná údržba a důkladný úklid celého areálu, aby byl dobře připraven na další sezonu. Rovněž musí být zazimovány kašny a Knížecí zahrada, shrabáno listí a přikryty keře růží a hortenzií. „Ale i v mimosezonní době přijede řada objednaných zájezdů, spát zimním spánkem rozhodně nebudeme,“ dodává kastelán.