Přijel za nimi chovatel Jaroslav Káňa z Veletic na Žatecku, který s sebou přivezl nejmladší přírůstek svého zvěřince – tygra ussurijského, kterému bylo v pátek právě 11 měsíců a medvěda sirského, který je naopak starý už 21 let a vidět jste ho mohli například ve filmu Dva lidi v Zoo.

„Chceme dětem ukázat dvě zvířata, která patří mezi velmi ohrožené druhy živočichů. Mají možnost je vidět z blízkosti, jaká je vzhledem k tomu, že jde o šelmy, možná a umožnit jim aby se zeptaly na všechno, co je zajímá. Od 8. ledna jsme navštívili na 50 škol. Byli jsme už za dětmi v Bílině a do další školy se tam chystáme, zájem o přednášku, která trvá jednu vyučovací hodinu projevily také školy Edisonova a Koperníkova v Teplicích,“ řekl nám Jiří Rámeš z pořádající agentury Arabela .

Pak už mezi děti, shromážděné i s učiteli na hřišti, přišel cvičitel Jaroslav Káňa s „koťátkem“ jménem Čiko na vodítku a Jiří Rámeš jim o tygrovi vyprávěl řadu zajímavých věcí.

„Tygr ussurijský žije hlavně v povodí řek Amur a Ussuri na Dálném východě v Rusku a v menší míře v severní Číně a Korei. Je to výborný lovec, bez problémů uloví divoké prase, jelena, troufne si i na medvěda. Dobře plave, díky své srsti mu nevadí ani velké mrazy,“ řekl dětem.
Jaroslav Káňa koupil tygra loni z cirkusu Joo, kde se narodilo devět mláďat. V Česku se cena mláděte tygra ussurijského pohybuje kolem sta tisíc korun. Sežere 10 až 15 kilo masa, v chovu, kde má pravidelnou stravu a netrpí stresy z lovu, se dožívá až dvaceti let.
Zvědavé děti se ptaly, jak je tygr velký, jak ještě vyroste a také, v jakém filmu by měl hrát.

Dozvěděly se, že teď má Čiko už téměř 90 kilo a za dva roky, až už z něj bude dospělý krasavec, bude třímetrový a jeho váha dosáhne 350 kilogramů. Této největší kočkovité šelmy na světě žije ve volné přírodě už pouze 250 jedinců, přestože kromě člověka nemá žádného přirozeného nepřítele .

Zatím vypadá jako nádherný plyšák a i paní učitelky přiznávaly, že by si ho moc rády pohladily. To ale samozřejmě možné nebylo, i když je Čiko hravé kotě a místo deseticentimetrových zubů má zatím jen 2,5 centimetrů dlouhé špičáky.
„Když měl kolem padesáti kilo, trochu jsem s ním dováděl a i když jsem jeho náraz čekal, letěl jsem čtyři metry a to mám sto kilo a měřím 190 cm,“ svěřil se nám Jiří Rámeš s tím, že teď už by nic takového neriskoval.

Součástí výcviku šelem, které pan Káňa cvičí pro film je i to, aby nereagovaly na velké množství lidí a hluk kolem, proto jim děti, překřikující se otázkami, Čikovi nijak nevadily. Zatím si zahrál v reklamě a v létě se bude točit film pro děti, kde si zahraje zraněného tygra, o kterého budou děti pečovat v botanické zahradě. Pro nebezpečné scény ale filmaři musí vyrobit jeho věrnou kopii, která bude na baterky.
„Za odměnu dostává šlehačku, chutná mu jen ve spreji z Tesca. Jinak má moc rád ryby. Převáží se v autopřívěsu v kotci, kde jsou kódované zámky,“ i takové byly odpovědi Jiřího Rámeše na otázky.

TEPLICKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU - STAŇTE SE JEHO FANOUŠKEM ZDE

Jaroslav Káňa se svěřil, že má ve Veleticích kromě 21let starého medvěda hnědého syrského Jerryho, ještě tři roky staré medvědí bratry Uta a Bleska ze zoologické zahrady v Rumunsku a osmiletého lva Leona.

Do Teplic přivezl dětem ukázat Jerryho, medvídka, který i když patří k nejmenšímu poddruhu medvěda hnědého, váží úctyhodných 120 kilogramů. Je to kriticky ohrožený druh zvířat a poté, co loni zemřel jeho bratr Tom, je v Čechách posledním žijícím sirským medvědem.
I když je všežravec, z 90% tvoří jeho potravu zelenina, ovoce a kořínky. Jako každý medvěd miluje ryby. close zoom_in

„Víte, proč u medvěda nepoznáte, kdy se chystá zaútočit?“, zněla jedna z otázek Jiřího Rámeše, který zkoušel, co všechno už děti ze školy znají. „Nemá obličejovou mimiku,“ odpověděla mu pohotově Anička Sládková a nebyla to jediná její správná odpověď, takže si kromě pochvaly vysloužila i to, že si mohla Jerryho pohladit a vyfotit se s ním.