U bývalé celnice na česko-německém hraničním přechodu Cínovec-Zinnwald se sešly stovky lidí z Česka i Německa, aby protestovalo proti příchodu uprchlíků do této oblasti. Ti by měli být ubytováni právě v objektu bývalé německé celnice na přelomu září a října. Vše se odehrálo na německé straně hranice, kde leží areál bývalého hraničního přechodu.

Český osídlený Cínovec, který je nedaleko hraničního přechodu patří pod správu města Dubí, kde je starostou Petr Pípal. Ten uvedl, že v případě ubytování uprchlíků na bývalé německé celnici jde o rozhodnutí německé strany, které nemůže česká strana nijak ovlivnit.

„Vliv na to nemáme žádný," řekl. Kapacita zařízení bude 110 míst, umístěno by tam ale mělo být asi 80 uprchlíků ze Sýrie, Iránu, Iráku i Afghánistánu. „Budou to lidé, kteří už prošli záchytnými tábory, absolvovali lékařské prohlídky, vybavení doklady," řekl Pípal.

„Mají sem přijít takoví, kteří už byli ubytováni v různých azylových zařízeních po celém Německu a nikdo si s nimi nevěděl rady. A co saská vláda udělala? Šoupne nám je sem na hranice. A my k tomu nemůžeme říct ani „ň"," řekla Bohumila Kamenzová, která se zúčastnila demonstrace za českou stranu.

Starosta Pípal ale chce uklidnit rozjitřené vášně. Plánuje jednání s policií i setkání s obyvateli Cínovce.

Místní mají z příchodu uprchlíků strach. Vadí jim také, že to nemohou nijak ovlivnit. Uprchlíci budou mít volnější režim, budou dostávat kapesné a budou moci chodit na vycházky. „Budou poučeni, že na české území nebudou smět vstupovat," upozornil Pípal.

„Každej z nás se tady těch uprchlíků bojí, každej. Není tu nikdo, kdo by to hlídal," řekl Petr Selčan na Cínovci, v sobotní reportáži České televize, která o demonstraci informovala.

Demonstrace k uprchlíkům se o víkendu uskutečnily i v Praze. Jeden z protestů byl zaměřen proti imigrační politice české vlády a druhý proti xenofobii.