Ne všem lidem udělal letos vánoční dárek pod stromečkem radost. Ježíšek se u nich buď netrefil do jejich vkusu, nebo se doma třeba sešlo více stejných věcí. Například manželé Lukáčovi z Teplic letos dostali dvě mikrovlnné trouby.

„Rodiče se letos nějak nedomluvili s dědou. Ale už jsme se dohodli, že si tu jednu mikrovlnku vyměníme za něco jiného do kuchyně,“ směje se mladá žena nad nechtěným štědrovečerním překvapením.

Právě pro takovéto případy teď nabízí obchody výměnu nebo vrácení dárků. Čeští prodejci se snaží lidem vyjít vstříc a většina z nich často nabízí dokonce prodloužený termín.

Zámeček Dvojhradí ve Mstišově po požáru.
Zámečku Dvojhradí pomáhá k obnově sbírka

„Povánoční období je tím typické a jsme na to připravení. Lidé k nám přicházejí nejvíce s tím, že se jim nelíbí nebo nehodí barva spotřebiče a zda si ho tedy mohou vyměnit za stejný typ, ale v jiné barvě. Týká se to většinou malých kuchyňských spotřebičů,“ říká mluvčí společnosti Datart Iva Pavlousková.

Lidé ale podle ní mohou také nevhodný dárek vrátit a získat za něj zpět peníze. Má to ale svá přesná pravidla. „Službu vracení nevhodných dárků poskytujeme jak na ty zakoupené v e-shopu, tak v prodejnách. Zboží, které bylo zakoupené od 19. listopadu do 24. prosince, je možné vrátit do 13. ledna, a to v jakékoliv z 94 prodejen,“ upřesňuje mluvčí řetězce. Kromě zboží k tomu potřebujete také účtenku.

Další možností, jak naložit s nevhodným dárkem, je poskytnout ho někomu jinému. Tento způsob ale nemusí původního dárce potěšit.

Radnice v Teplicích/ Ilustrační foto
Do konce roku bude teplický magistrát otevřen normálně

„Asi by se mi nelíbilo, kdyby manželka dala parfém nějaké své kolegyni v práci jen proto, že jí nevoní. Hodně by mě tím zklamala,“ komentuje to Luděk Jaroš.

Poslední možností pak je, že se s rozbaleným nevhodným dárkem nakonec smíříte. Nebo si ho upravíte k obrazu svému. Buď se vám o dvě čísla větší kalhoty budou doma plést po celý rok ve skříni, nebo si je třeba necháte v krejčovství zkrátit či přešít.

Nevhodné vánoční dárky je možné vrátit u řady obchodníků až do poloviny ledna. Vrácené zboží musí být nepoužité, v původním stavu a v originálním balení. Možnost vrátit zboží se nevztahuje například na CD, DVD, počítačové hry či produkty osobní hygieny. Vrácený sortiment pak obchodníci prodávají se slevou.

Ilustrační foto
V porodnicích se na Štědrý den podívalo na svět devět miminek

Podle čtvrtečního průzkumu Deníku v prodejnách v centru Teplic je množství vrácených dárků rok od roku nižší. „Je to i proto, že si lidé čím dál častěji jako dárek dávají hotovost nebo peněžní poukázky a dotyční si pak vybírají sami přesně to, co chtějí,“ naznačuje důvod poklesu povánočních reklamací prodavačka v jedné elektroprodejně ve městě.

Pokud jste přece jen pořídili dárek, kterým jste se netrefili do vkusu obdarovaného, můžete tento „přešlap“ klidně svést na Ježíška.

Právě on totiž podle dva roky starého průzkumu agentury Sanep naděluje pod stromkem ve více než 60 procentech českých domácností. Děda Mráz či Santa Claus i přes obří masáž v televizi a nákupních centrech nosí dárky podle zmíněného průzkumu v zanedbatelných tří promile českých rodin.

Obecně platí, že obdarovávaní nejsou příliš nároční. Více než třetina z nich si váží jakéhokoli dárku. Radost jim většinou udělá knížka, finanční hotovost v obálce či dárek z lásky.

Přišla obleva, SC Bouřňák odkládá start sezony.
Obleva hatí plány vlekařů. Start sezony odkládá Bouřňák i Komárka