Koncem března pořádá prezident Miloš Zeman na počest čínského prezidenta slavnostní večeři. Na obsluhu byla pozvaná opět teplická hotelovka, v pořadí již popětadvacáté… (přečíst si o tom můžete více na straně tři téma deníku). Pro žáky to je vždy nejen prestižní záležitost, být kousek od vysoce postavených státníků a servírovat jim jídlo a pití. Ale také zde zažijí úsměvné historky…

„Obsluhovali jsme tehdy amerického prezidenta Bushe. Když potom po večeři odcházel a mával nám, přehlédl schůdek. Jen tak tak, že neskončil na koberci. Rozběhl se a zvládl to s úsměvem," vzpomíná na působení na Hradě Helena Holíková z Teplic. Coby žákyně školy byla v Praze dvakrát a jednou také v Lánech, při slavnostním obědě.

close NA HRADĚ V PRAZE. Žáci teplické hotelové školy obsluhovali při slavnostním obědu prezidentů. zoom_in „Pamatuji si, že na nás byla velmi příjemná paní Klausová. Fotila se s námi a také nám dávala ochotně autogramy. Mám to všechno doma schované jako suvenýry. Kdo se jen tak dostane takto blízko k takovým lidem," říká s úsměvem absolventka hotelové školy s tím, že kdyby měla tu možnost, jela by na podobnou akci znova. I když to bylo zcela bez honoráře.

Krásné vzpomínky má na své žákovské působení při akcích na Pražském hradě také Nikol Schuldesová. „Joo, Zeman, to byl můj stálý zákazník. Měla jsem na starosti nalévání přípitku na přivítanou. Nejvíce pil slivovici a hrušku," zasměje se mladá žena, která také dříve dostala od teplické školy možnost získávat žákovskou praxi přímo na Pražském hradě. „Bylo to úplně něco jiného, než obsluhovat při praxi někde v restauraci. Pořád pod dozorem a všechno mělo svůj řád. Sice se nám původně nechtělo moc jezdit, protože to bylo zadarmo na rozdíl od jiných akcí, ale praxe to byla skvělá. Mám z toho pěkné vzpomínky a zážitky."

Dokonce pětkrát byl takto v Praze obsluhovat během svých žákovských let na hotelové škole Dan Becher. I pro něj to byla otázka nových zkušeností k nezaplacení. Ale, jak přiznává, i pocity nervozity. „Měl jsem strach, abych při takovéto významné akci něco nepokazil. Zkušenost to ale byla výborná. Kdyby mi to nyní nabídli, jel byl hned znova. Musel bych ale opět překonat ten strach, protože jsem práci číšníka už pár let nedělal," říká s úsměvem mladík z Teplic.

Hradním protokolem hrazený autobus vždy vybrané žáky odveze z Teplic až na Pražský hrad. Než se ale dostanou k vlastní práci prezidentských osobních číšníků a servírek, předchází příprava slavnostní tabule a také hodiny nácviku, aby pak vše proběhlo do puntíku jak má. „A taky jsou osobní prohlídky jako na letišti nebo u soudu, věci projedou rentgenem," vypráví Václav Kadleček, který má ve svém žákovském portfoliu servis pro prezidenty Obamu, Medveděva, Clintona či prince Charlese.

close NA HRADĚ V PRAZE. Žáci teplické hotelové školy obsluhovali při slavnostním obědu prezidentů. zoom_in „Každý pak má svého přiděleného hosta. Nácviky nástupu a servis pokrmů se cvičí tak dlouho, dokud nejsou všichni naprosto sehraní. Vše se pak totiž podává najednou pro všechny u stolu," popisuje.

Po ukončení večeře následuje úklid sálu, tabule a většinou i pomoc při úklidu v zázemí. Zpět domů se pak žáci dostávají až pozdě v noci. „Je to skvělý zážitek. Jel bych znova. Doporučuji to všem, kteří tuto možnost v hotelovce dostanou," říká Václav Kadleček.