Avšak pouze několik hodin. Z voliéry, ve které byl přechodně ubytován aby se probral z narkózy, utekl ani ne za dvě hodiny. „Je to chytré zvíře. Rozpletl pletivo a uprchl," dodal Fišer.

„Mýval je sice velice roztomilý. Pokud jej však potkáte, rozhodně na něj nesahejte, nepokoušejte se jej hladit. Je to totiž poměrně agresivní zvíře. Tento byl navíc velice vyděšený. A proto, i kdyby byl ochočený, cizím lidem by mohl ublížit," upozornil roudnický veterinární lékař Josef Šitanc, který byl součástí pondělní atrakce, tedy samotného odchytu malého medvídka.

Toto roztomilé zvířátko mu totiž při zásahu dokázalo prokousnout speciální rukavici na odchyt zvěře. „Bylo to velice hektické. Nakonec se nám však podařilo jej chytit, prohlédnout a zavřít do klece. V té byl převezen do Zoo centra Srdov, odkud nakonec stejně utekl," řekl veterinář Šitanc.

„Mýval zde není původní, žije tu však poměrně běžně. Tento byl extrémně divoký," podotkl Fišer. „Výskyt mývala  není v Čechách zdaleka ojedinělý. Lidé si jej často kupují jako domácí mazlíčky a oni jim utíkají. K dostání je například na internetu, kde se jeho cena pohybuje okolo třech tisíc. K zakoupení je také ve větších zverimexech," sdělil Šitanc. On i Fišer, bývalý myslivec, se shodli na tom, že odstřel mývala běžným myslivcem povolený není.

Přežití mývala v našem prostředí není problém. Živí se tím, co najde – kořínky, myši, neostýchá se přiblížit lidským obydlím a ukrást poklady z popelnice. Pokud jej někdo zahlédne, měl by zavolat městskou policii.(ah)