Policisté z teplické stanice Prosetice chytili zloděje nafty. Nemusel před nimi ani zapírat, prozradil ho totiž charakteristický zápach z čerpací stanice. Po eskortě zloděje k výslechu museli muži zákona své služební auto větrat ještě několik dnů.

25letý muž chtěl v minulých dnech odcizit naftu z odstavené dodávky v Černčicích. „V noci vyvrtal do nádrže otvory. Když pak chtěl vysát pohonné hmoty, vyrušil ho majitel auta. Zloděj se mu ale vysmekl a utekl,“ popsal běh událostí mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Přivolaná policejní hlídka našla nedaleko místa činu zaparkovanou červenou dodávku s holandskou poznávací značkou, ve které se skrýval mladý muž. Jeho oblečení bylo silně cítit naftou.

Neměl peníze na vlastní

Podle Vítka chtěl muž pohonné hmoty použít pro své auto, protože už projel vše, co měl v nádrži. A protože na dotankování neměl peníze, zvolil pro doplnění zásob cestu krádeže. Jak se později ukázalo, auto, se kterým jezdil, nebylo jeho. „Odcizil ho svému známému v Holandsku a přijel do Čech. Navíc i on byl v pátrání, nesměl řídit a policie ho hledala pro jiné trestné činy,“ dodal mluvčí policie.

Když policisté zloděje v lese vypátrali, měl v sobě drogy. Teď ho čeká soud, hrozí mu až tři roky vězení. Za mřížemi by nebyl poprvé. Podle Vítka ho už šestkrát odsoudili za podobné delikty v České republice a čtyřikrát v zahraničí.

V poslední době to není jediný případ krádeže pohonných hmot. Policisté vyšetřují také případ přímo z Teplic, kde se někdo vloupal přes noc do zaparkovaného bagru soukromé firmy. Z palivové nádrže odcizil 200 litrů motorové nafty.

K nejčastějším případům patří krádeže nafty na parkovištích pro kamiony. Někdy ovšem policisté při vyšetřování zjistí, že zlodějem je samotný řidič nákladního auta, který ztrátu firmě nahlásí jako odcizení.

„Benzínoví upíři“ řádí ale také mezi osobními auty v ulicích na sídlištích. Pro majitele vozidel je to vždy nepříjemné, když chtějí nastartovat a zjistí, že nádrž mají prázdnou.

Jde o trestný čin

„Už se mi to stalo. Potřeboval jsem ráno jet do práce a nic. Pak jsem teprve zjistil, že mi někdo prorazil krumpáčem nádrž, aby si vzal dvacet litrů benzínu,“ vylíčil svoji zkušenost Milan Dalíček z Teplic.

V letošním roce policisté řešili už desítku takových případů. „Pokud se jedná o krádež ze zaparkovaných vozidel, vždy se to řeší jako trestný čin, neboť zloděj poškodí palivovou nádrž, ať už zničí víčko, nebo provrtá nádobu. Je potom jedno, kolik litrů odcizí, vždy se na zloděje pohlíží jako na pachatele trestného činu,“ podotkl mluvčí policie Daniel Vítek.

Zloději při krádeži mohou způsobit také ekologickou havárii, když pohonné hmoty vytečou na silnici. V mnoha případech pak musí tyto louže přijet zlikvidovat hasiči. „Ano, takové výjezdy během roku máme. Na likvidaci používáme speciální prostředky, které jsou součástí technické výbavy aut hasičů,“ potvrdil mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.