„Lidé by neměli podceňovat otrlost a vynalézavost zlodějů. Není nic nepříjemnějšího, nežli vyměnit v paměti hezké zážitky z dovolené za rozčarování a beznaděj při objevení vykradeného bytu po návratu," konstatuje Kofrov á. „V současné době je možné využít velké množství různých druhů zabezpečovacích systémů, které zabrání vniknutí pachatele do domu či bytu."

Podle policejní mluvčí před opuštěním bytu je důležité řádně uzavřít všechna okna včetně větraček a uzamknout vchodové dveře. „Pootevřená okna jsou vstupní bránou pro zloděje," varuje. „Na svůj odjezd by lidé neměli upozorňovat zbytečně předem a důležité je vybírat poštovní schránku."

„Ideální je vytvořit zdání, že ve vnitřních prostorech je někdo přítomen. K tomu pomůže spínací zařízení nastavené tak, že se v určitém čase rozsvítí světlo či zapne televize," informuje policejní mluvčí.

„Pro případ, že by i přes všechna opatření došlo k vniknutí do obydlí, je nutné si pořídit foto nebo video dokumentaci všech cenných věcí v bytě, včetně výrobních čísel."

Ovšem nejen bytoví zloději mohou řádit. Časté jsou i požáry. „Při delším opuštění bytu je vhodné zkontrolovat, zda jsou vypnuty všechny tepelné spotřebiče, zda nezůstal zapnutý sporák nebo žehlička," říká mluvčí hasičů Lukáš Marvan. „Pokud lidé mohou vyprázdnit i ledničku a mrazák, od kterých také hrozí riziko požárů, je nejlepší centrální vypnutí elektrického proudu."

„Pro případ, že by došlo třeba k prasknutí vodovodní nebo odpadní trubky, je vždy dobré domluvit se s někým ze sousedů a nechat u nich rezervní klíče. Hasiči se dostanou všude, ale oprava dveří také není zadarmo," upozorňuje Marvan.

Podle Asociace soukromých bezpečnostních služeb lidé nemají šetřit na kvalitních dveřních zámcích. (rpe)

10 tipů a triků k zabezpečení bytu

Investici do vstupního zámku nepodceňujte. Nemusí se jednat o horentní sumy, kvalitní vložku se zabezpečením proti nedestruktivním metodám i odvrtání lze koupit za necelých tisíc korun. Stejně jako je důležitý zámek, jsou důležité i ostatní komponenty dveří kování, futra a samotné dveře. Doplňkové zámky a petlice mají smysl instalovat jdou do většiny dveří a poslouží i ke zvýšení bezpečnosti v případě nezvaných návštěv. Pokud má byt jinou přístupovou cestu (například přes balkonové dveře), zabezpečte odpovídajícím způsobem také je. Sklepní kóji vybavte vhodným visacím zámkem, vlastními zámky zabezpečte také vybavení sklepa. Uvnitř sklepa uzamkněte vše, co se uzamknout dá. Spínat věci k sobě má smysl jen v případě, pokud s nimi kvůli tomu nebude možné manipulovat. Kola nebo sezónní pneumatiky můžete uzamknout řetězem s kotvením do země. Skříňky nebo šuplíky s nářadím zamkněte samostatnými zámky. Drahé nářadí po čas dovolené raději schovejte do bytu. Pokud máte cennosti (šperky, větší hotovost), zvažte možnost využití uschování v sejfu v bance.

Zdroj: Asociace soukromých bezpečnostních služeb