Zřejmé je, že pachatelé šli najisto pro konkrétní výtvory - sebrali čtyři nejcennější a nejdražší díla z expozice. Ve stejné síni se nacházely desítky dalších uměleckých děl, ale těch si téměř ani nevšimli a nechali je na místě.

Celý pátek sbírali kriminalisté stopy přímo na místě, o víkendu se ptali peruckých občanů, zda si něčeho podezřelého nevšimli. Zda to přineslo nějaký pokrok, policie zatím tají. „S ohledem na probíhající vyšetřování mohu zatím sdělit pouze to, že na případu pracuje tým zkušených kriminalistů, který shromažďuje a vyhodnocuje získané poznatky, stopy a další zdokumentovaný materiál,” uvedla včera tisková mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová.

Informace vedoucí k dopadení pachatelů mohou lidé nadále také předávat na lince 158.

I když samotný zámek, který je v soukromém vlastnictví, chátrá, Pamětní síň Emila Filly, jež se nachází v jižním křídle, byla zabezpečena alarmem.

Zlodějům ovšem do karet nahrál fakt, že v samotné Peruci již není stálá služba Policie ČR; v minulosti tam sice byla, ovšem policie ji zrušila z úsporných důvodů.

Než tedy nyní po zaznění alarmu policisté do Peruce dorazili, byli pachatelé už pryč. Měli dost usnadněný přístup i přímo k objektu výstavní síně, protože se ukázalo, že vstupní bránu do zahrady zámku nikdo nezamyká.

Výstavní síň spravuje Galerie Benedikta Rejta v Lounech. Zřizovatelem této galerie je Ústecký kraj. Podle ředitelky galerie Alice Štefančíkové sebrali zloději to nejcennější, co se ve sbírce nacházelo. Cenu děl odhadla na 50 až 80 milionů korun. Zmizely obrazy Slepec, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce, Zátiší s mísami ovoce a obraz Žena s kartami.

Zbylých přibližně padesát neukradených obrazů bylo krátce po události převezeno do Loun.

Ukradená díla navíc nebyla pojištěna, takže kraj ani nemůže čekat finanční náhradu.