„Zájemce o označení se předem objedná na služebně městské policie, buď osobně nebo telefonicky na čísle 417 810 999. V domluvený termín přijde s čistým jízdním kolem, které splňuje zákonné podmínky pro provoz na pozemních komunikacích, a donese si potřebné doklady, tedy občanský průkaz a doklad o nabytí jízdního kola,” uvedla preventistka bílinských strážníků Radka Jarošová.

Registrovat kolo nebo kompenzační pomůcku si mohou nechat osoby starší osmnácti let. Značení je založené na technologii mikroteček. Jedná se o emulzi, která obsahuje unikátní kód, informace o vlastníkovi a případně další data, která si tam přeje vložit. Tuto emulzi strážníci nanesou například na rám kola. Jakmile zaschne, nedá se pouhým okem odhalit a je neodstranitelná.

„Aplikací dochází k přenosu unikátních kódů umístěných v mikrotečkách. Velikost mikroteček neumožňuje jejich snadné nalezení na předmětu, a jejich odolnost způsobuje to, že i v případě nalezení nejsou tyto mikrotečky jednoduše odstranitelné,“ uvedla za město Bílina Pavlína Nevrlá.

Informace policisté zanesou do rozsáhlé mezinárodní databáze chráněných předmětů, takže je možné majetek dohledat i na vzdálených místech. Že je kolo chráněné forenzním značením, poznají při kontrole, když si na ně posvítí UV lampou a s pomocí mikroskopu přečtou údaje.

Značení se však nemůže dělat za deště, aby bylo umožněno dostatečné zaschnutí. Provádět ho budou vyškolení strážníci. „Speciální lepidlo s mikrotečkami a UV faktorem je navíc složeno ze čtyř chemických látek napodobujících lidskou DNA. Každé balení značení obsahuje svůj specifický syntetický DNA kód. Ten odolá běžným teplotám vyskytujícím se v letních i zimních měsících v naší zemi, vodě, mlze, roztokům kyselin či soli,“ nechala se slyšet Nevrlá.

S financováním nového silného nástroje na ochranu majetku pomohla Bílině dotace. Díky ní ho mají místní zdarma. Služba tam funguje od začátku srpna. „Svou DNA dostalo už 16 jízdních kol a dva invalidní vozíky,“ dodala Nevrlá.

Nejvíce krádeží bicyklů řeší strážníci v zimě, přes léto je klid. „Tato neblahá aktivita zlodějů je častější v zimním období, kdy mají lidé kola uskladněná třeba ve sklepích nebo na balkonech. Z ulice si většinou kolo nedovolí ukrást, protože vědí, že jsou pod dohledem kamer,“ vysvětlila Nevrlá.