Kromě toho zloději v kraji vykradli přes tisíc drobných staveb a přístřeší spojených s kůlnami v chatových oblastech. Například v roce 2013 řešili policisté v Ústí nad Labem 183 krádeží v chatových oblastech, které následně ve více než 50 procentech objasnili. Mnoho drobných vloupání do chatek a přístřešků majitelé ale ani nenahlásili.

Děčínská zkušenost

Z tabulky vloupání za rok 2013 je zřejmé, že nejvíce případů vyšetřují policisté na Děčínsku.

Jde o rozlehlý okres s rozsáhlými rekreačními oblastmi. Je zde více chat než v průmyslových okresech. Například na Mostecku mají rekordně malý počet případů vloupání do chat (6), ačkoliv celkový počet krádeží vloupání je na Mostecku vysoký (1244).

„Ve městech policie eviduje více vloupání do rodinných domů. Chaty jsou jen v menším počtu na okraji městské obytné zóny. Ve venkovských oblastech je trend opačný. Zloději uvažují o rekreačních chatách jako o rodinných domech. Proto se na ně ve venkovských oblastech, jako na Děčínsku, zaměřují více než na klasické domy. Je důležitá spolupráce sousedů, aby si navzájem hlídali okolí domů.

U rodinných domů zloději předpokládají lepší zabezpečení a větší míru nebezpečí, že bude někdo doma," uvedl ústecký policejní psycholog Josef Kovářík.

Elektronická čidla

Ochrana chat proti zlodějům je problematická. V řadě případů leží objekty osamoceně v krajině nebo v místech s řídkou zástavbou.

„Chaty lze zajistit napojením bezpečnostních čidel na pult centralizované ochrany (PCO). Výhodné je, pokud tak učiní několik sousedů. Pokud z PCO vyjedou na kontrolu narušeného objektu, chrání tím i sousedy. Zloděj se často nevloupá pouze do jedné chaty, ale podívá se i do těch okolních," uvedl Miroslav Hejna, ředitel Severočeské bezpečnostní agentury.

Chatové oblasti a zahrádkářské kolonie, které jsou plné drobných staveb, jsou velmi často cílem zlodějů, kteří zde tuší minimální ochranu.

Časté preventivní kontroly

Proto policisté a obecní strážníci často vyráží na namátkové kontroly těchto lokalit. Jako například v Ústí nad Labem, kde policisté začátkem týdne v nočních hodinách zkontrolovali opuštěné chatky.

„Policisté z obvodního oddělení Neštěmice se zaměřili na kontrolu chatové oblasti v okolí obce Povrly. Devět policistů a psovod tu zkontrolovali objekty, ale neodhalili žádné narušení.

Kontrolu chatových oblastí provedli také policisté z obvodního oddělení Střekov. Policisté překontrolovali na okraji ústecké aglomerace okolí obce Sebuzín. Dali majitelům na dveře chat potvrzení, že provedli kontrolu a bude docházet ke kontrolám i nadále," uvedla Valerie Bartošová z ústecké policie.(ro)

Vloupání do chat v Ústeckém kraji

Počty nahlášených vloupání v průběhu roku 2013

okres 2011 2012 2013

Děčín 101 117 105

Chomutov 31 40 42

Litoměřice 74 86 72

Louny 44 55 48

Most 4 4 6

Teplice 33 15 32

Ústí n. L. 34 32 41

Ústecký kraj 321 349 346

Zdroj: Policie ČR