Zvrat přinese připravovaná změna občanského zákoníku, která již prošla schválením v Poslanecké sněmovně a podle vyjádření tiskového odboru sněmovny se v nejbližších dnech dostane do Senátu. Ihned, jakmile do něj budou zapracovávány zhruba tři stovky pozměňovacích návrhů.

Příznivou změnu již dychtivě očekávají zastánci zvířat. Mezi nimi i Miluše Maskulanisová, majitelka Útulku Psí domov v Řepnici, jediného zařízení pro umísťování nalezených psů na Litoměřicku.

„Posun to, doufáme, bude hlavně v trestání za týrání zvířat. Skončí také bezbranné přihlížení tomu, jak některá zvířata hynou kvůli bezmoci policie například zavřená v autech,” řekla Deníku Miluše Maskulanisová. Dnes podle ní například nelze zachránit přehřátého voříška v hodnotě sto korun, který je uzamčen v autě za milion. Kvůli stovce totiž nemůžete rozbít okno za deset tisíc.

„Nalezené zvíře má nižší hodnotu než věc majetková. To se změní. I kdyby auto stálo pět milionů, je v něm ohrožen živý tvor,” dodala Maskulanisová a zdůraznila, že tato pravidla dávno platí z lidského principu například u hasičů, kteří vždy zachraňují lidi, zvířata a pak teprve věci.

Lidé jsou nedbalí, zvířata trpí
Podle Maskulanisové je stále v šetření případ, kdy na Litoměřicku uhynul 31.července 2010 v autě na přehřátí pes, poté, co policisté zadrželi majitele vozu a odvedli jej k výslechu. Svou nedbalostí tím zapříčinili smrt zvířete.

Ve většině případů jde pak o nedbalost samotných majitelů zvířat, kteří své mazlíčky v autech zamykají.

Špatná péče lidí vede ročně k úhynu velkého množství zvířat. „Stává se, že majitelé například prodají dům a nechají tam uvázaného psa,” uvedla Maskulanisová a přidala děsivá čísla.

Skandál na Slovensku
V letošním roce zažilo Slovensko mezinárodní skandál. Vyšlo najevo, že jsou zde utrácena toulavá zvířata. Zákon dovoloval utrácení opuštěných a zaběhnutých psů. Někteří byli usmrcováni ihned 
po odchytu, další v karanténních stanicích.

Útulek ročně přijímá třicet až čtyřicet závažně týraných psů. To tvoří téměř deset procent ze všech zde umístěných zvířat. Často je týrání evidentní a prokazatelné. Případy týrání prošetřuje Krajská veterinární správa v Ústí nad Labem. Podle Maskulanisové se o své záležitosti stará velmi svědomitě a s útulkem dobře spolupracuje. Totéž tvrdí i správa o útulku.

Změna občanského zákoníku přinesla kromě definice zvířat jako živých tvorů s právy nadřazenými ochraně majetku také jisté obavy.

Objevily se spekulace o tom, že nebude zákonem ošetřeno zabránění utrácení toulavých zvířat, ke kterému došlo například na Slovensku.

„K problému jako na Slovensku tady nedojde. Zákon říká také to, že žádné zdravé zvíře (pokud nejde o hospodářská zvířata určená na produkci masa) nesmí být bez důvodu usmrceno,” vysvětlil Petr Pilous z Krajské veterinární správy v Ústí nad Labem.

Totéž dodala také majitelka řepnického útulku. „Tato obava se naštěstí nepotvrdila, stále platí, že nikdo nesmí uspat bez důvodu zdravé zvíře,” uvedla Maskulanisová.

I tak mají podle ní naši zákonodárci před sebou ještě pěkný kus práce. „Ve většině zemí EU platí zákon na ochranu zvířat. V ČR máme pouze zákon proti týrání. Situace se ale zlepšuje,” vysvětlila.