Výlet za zvířaty patří k nejlepším rodinným zábavám po celý rok, ale tento víkend bude výjimečný a za stejné vstupné čeká návštěvníky zoo větší porce atrakcí než obvykle.

Zábavné hry, vědomostní soutěže a možnost vyhrát spoustu zajímavých cen neláká jen děti. Potvrzuje to i Markéta Janouchová z Kadaně.

„Byli jsme v zoo v červnu, ale už dlouho si chci vyzkoušet elektrokolo a tady budu mít možnost, takže půjdeme ještě jednou," říká.

INDICIE SMĚŘUJÍ PŘÍMO K POKLADU

Po celém areálu zahrady povede také soutěžní trasa, na které budou děti i dospělí hledat poklad podle indicií. Návštěvníci budou pátrat po zvířatech podle stručného popisu, který ovšem neprozradí jejich druhové jméno. Na informačních cedulích bude například napsáno:

Jmenuji se Amina, vidím přes každý plot a trhám ovoce i z těch nejvyšších větví stromů. Doma jsem v Africe, je mě pořádný kus a doma byste mě ubytovali asi jen těžko. Dost si zakládám na dlouhých štíhlých nohách, ale modelka nejsem. Najdi mě a ukážu ti cestu dál.

„Chceme dostat lidi ven do krásného prostředí a nemusí přitom lovit jen Pokémony. Kde jinde než mezi zvířaty celého světa můžete návštěvníkům ukázat, že energie je všude kolem nás a nemusí vždy znamenat nedýchatelný vzduch a zamořené prostředí," říká Tomáš Hlaváček, jeden z organizátorů akce a obchodní ředitel společnosti Centropol Energy.

SOUTĚŽ A ANKETA

Návštěvníci ovšem nemusí dětem jejich ježdění v elektromobilech závidět, mohou se totiž zúčastnit velké soutěže Jedeme dál!, jejíž hlavní cenou je osobní automobil roku 2016 Opel Astra zvaný „Káčko".

Jednou z důležitých částí programu bude také anketa, ve které budou návštěvníci hlasovat, které zvíře by měla společnost Centropol adoptovat. Syn Markéty Janouchové Kuba už má svého favorita.

„Gepard hodně sežere a potřebuje tedy moc peněz," říká se zaujetím. Jestli mezi vybranými zvířaty bude i tato krásná šelma, rozhodne hlasování lidí na sociálních sítích. Přímo v zahradě už se pak bude vybírat jen z pěti finalistů.

ZVÍŘATA SPOŘÁDAJÍ TUNY MASA

Krmení zvířat a energie patří k největším nákladům v rozpočtu každé zoo. Jen v roce 2015 činil rozpočet ústecké zahrady 56 milionů korun. Za ty se nakoupily například téměř 4 tuny mořských ryb, 11 tun hovězího masa, 6,4 tuny drůbežího masa 1,6 tuny králíků.

Pro hmyzožravé druhy zoo nakoupila 340 litrů cvrčků a larev potemníků nebo 14 600 sarančat. „Financování zoologických zahrad je velmi nákladné, a jsme proto vděčni za všechny, kteří jsou ochotni na provoz či přímo zvířatům přispět," říká ředitel ústecké zahrady Lubomír Moudrý.

Jeho tým se snaží každoročně zvyšovat zájem návštěvníků řadou atraktivních expozic, ale i akcí. Jen v loňském roce se na pestrou paletu šelem, savců, dravců, tlustokožců, ptáků a vodních živočichů přišlo podívat téměř 150 tisíc lidí z celé republiky. Zoologická zahrada má v létě otevřeno od 9 do 19 hodin.