Je velice smutné, že ho nechal někdo takto trpět a pak se ho zbavil tak, že ho vyhodil na ulici. Zřejmě si říkal, proč by se staral o starého psa a dával peníze na jeho léčbu, když si může za pár korun pořídit nového. A až zestárne? To už přece tenhle „páníček“ví…

To je jen jeden z posledních případů otřesného zacházení se psy. Pouhé tři hodiny před pekinézem přivezla do útulku v Žimu Městská policie Duchcov pudlíka, který je v obdobně hrozném stavu.

Nejhorší, jak říkají ošetřovatelé z útulků je to, že toulavých zvířat, kterých se lidé zbavují, je stále víc a jen obtížně se daří jim najít nový domov. Začátkem března překročili v útulku v Žimu hrozivou cifru sto psů, o které se tu starají.

Útulek Nadace Tlapka není jediný, který se o zvířata bez domova na Teplicku stará. Na kočičky se zaměřili dobrovolníci z občanského sdružení Fousek. „Minulý rok byl pro nás docela úspěšný, našli jsme domov 40 kočičkám a pěti dalším mimo naše sdružení a také čtyřem pejskům. Ačkoliv některé čičiny byly hodně nemocné a malé a my je například každé dvě hodiny přikrmovali injekčními stříkačkami, neumřela nám ani jedna kočička v naší péči! Z toho mám velkou radost. Lidé už o nás vědí, v regionu se o kočky totiž nikdo nezajímá a žádný útulek kromě nás je nechce brát. Podařilo se nám získat docela pěknou řádku sponzorů, tak jen doufám, že i letošní rok bude z tohoto pohledu stejně úspěšný,“ svěřila se předsedkyně o.s. Fousek Irena Málková.

Dalším útulkem na Teplicku je útulek Dar ve Světci, který vznikl v roce 2002 a má kapacitu 15 20 pejsků. V Teplicích byl městský útulek pro opuštěná a toulavá zvířata otevřen po rozsáhlé rekonstrukci v červnu 2006. Jeho majitelem a zřizovatelem je Statutární město Teplice a provozovatelem Městská policie Teplice.

V objektu je karanténa, pohotovostní místnost, porodnice pro čerstvě narozená štěňata a jesle pro starší štěňata. Útulek má dále k dispozici 8 místností, ve kterých se nacházejí kotce pro dospělá zvířata. Pes v útulku přebývá tak dlouho, než dojde k adopci. Psi tu mají svůj kotec, krmivo, denně se i proběhnou ve venkovním výběhu, ale lásku, domov a hodného pána jim samozřejmě žádný útulek nenahradí. (ot)