„Drahý kartáček či pasta vás nespasí. Není to samozřejmě na škodu, ale podstatně důležitější je technika a délka čištění zubů," sdělila Lucie Křížová, která provozuje dentální hygienu při ordinaci zubařky Jolany Šoltészové v Trnovanech v Teplicích.

Podle odbornice je ideální doba večerní péče o chrup 10 -15 minut, zahrnuje to čištění klasickým kartáčkem a čištění mezizubních prostor mezizubními kartáčky a dentální nití.

„Optimální je čištění zubů dvakrát denně, ráno a večer, tedy po snídani a po večeři. Já si například čistím zuby i více jak 15 minut a to většinou v posteli při četbě knih," usmála se Křížová a dodala: „Mít ošetřené zuby na noc je to nejpodstatnější. Přes noc totiž nemáme zuby přirozeně omývané slinami, tvářemi a ani jazykem a tudíž se nám během spánku v dutině ústní nejrychleji vytváří problémy."

Zubní pasta nikdy nenahradí mechanické čištění. To zůstává nejdůležitější a nejúčinnější částí dentální hygieny. Výběr vhodných zubích a mezizubních kartáčků a dentálních nití je důležitější než výběr pasty. Ta slouží na dokončení dentální hygieny a k posílení boje s potížemi dutiny ústní. Lucie Křížová, dentální hygienistka, Trnovany Teplice

Večer je tedy nutné po vyčištění zubů už nic nejíst, ani nepít kromě čisté vody. Neméně důležitá je správná technika.

„Úplně nejlepší je, když si nechají lidé u svého zubaře či dentální hygienistky předvést jak nejlépe čistit zuby. Začínáme tak, že kartáček přiložíme štětinami pod úhlem 45 stupňů k dásňovému žlábku, půl štětin je na dásni a půl na krčku zubu. Poté lehce zavibrujeme. A tím se dostaneme štětinami hlouběji do žlábku. Poté setřeme štětinami kartáčku od žlábku až k vrcholu zubů (kousací a žvýkací hrany). Tento postup provádíme v celých ústech, dokud se nezbavíme veškerého zubního povlaku."

Asi hodně lidí by chtělo mít krásný zářivě bílý úsměv jako má většina světově známých herců či hereček. Pravděpodobně i oni museli zubům pomoci a to bělením.Lucie Křížová, která provozuje dentální hygienu při ordinaci zubařky Jolany Šoltészové v Trnovanech v Teplicích.

„Dokonalé bílé zuby nemá od přírody téměř nikdo, běžná barva našich zubů je světlým odstínem žluté. Celkové zabarvení zubů pak ovlivňuje kromě vrozených dispozic mimo jiné kouření, pití kávy nebo čaje či konzumace určitých jídel. Pokud nejste spokojeni s barvou svých zubů a ze zdravotního hlediska tomu nestojí nic v cestě, můžete si nechat zuby o pár odstínů vybělit. Jelikož jsou zuby velmi citlivé, tak se nedoporučuje jejich bělení bez spolupráce odborníka," sdělila odbornice na detailní hygienu Lucie Křížová. (kos)

Čistěte si zuby správně a 2x denně

- večerní čištění zubů je nejdůležitější

- délka čištění zubů je individuální (většinou ale dvě minuty nestačí, optimální doba čištění je minimálně 5 minut)

- důležitá je správná technika

- nezapomínejte na mezizubní prostory