Vydali jsme se proto na průzkum. Nejvíce oblíbená jsou nyní podle Jaroslava Jáchima ze zoomarketu na Benešově náměstí v Teplicích klasická domácí zvířata, jako kočky nebo psi. „S kočkama jsou ale problémy. Přijdou sem lidi, kteří nesou kočku a řeknou, ať si jí buď vezmeme, nebo že ji utopí,“ říká. „Na takovéhle věci tu máme systém,“ tvrdí naopak vedoucí zoomarketu UNIDO Radomír Dobíhal. „Když nám někdo přijde s takovou nabídkou, zapíšeme si jeho telefonní číslo do adresáře. Potom, když si chce někdo koupit kočičku, tohle číslo mu dáme,“ objasňuje. Podotkl také, že rádi prodávají zvířata, která nepřerůstají bytové podmínky, dají se snadno ochočit a jednoduše chovat. Když však chce člověk velké a na chov náročné zvíře, snaží se mu to rozmluvit. „Chodí sem zbohatlíci, kteří chtějí tygry, pumy nebo opice. Jenže takovéhle zvíře, se dá chovat, než vyroste. Pak je to moc náročné a lidé je vodí zpět. To samé jsou i někteří teraristi. Poručí si třeba krokodýla, anakondu či krajtu nebo leguána, ale když taková zvířata vyrostou, jsou nebezpečná a vrací se nám. Proto se takové věci snažíme lidem rozmlouvat,“ říká Dobíhal.
Exotická zvířata se podle něj moc neprodávají. Důležité je ale také vědět, jak se o zvíře starat. „Snažíme se kupovat co nejlevnější, ale co nejkvalitnější výrobky. Je samozřejmé, že cenově nemůžeme konkurovat obchodním gigantům, ale tam můžete nakoupit vagon zboží, který zrovna nejlepší kvalitou neoplývá. My se snažíme lidem poradit co je pro jejich zvíře nejvíce vhodné a to v marketu nemohou,“ vysvětluje. Zoomarket také podporuje útulek v Krupce, kam měsíčně posílá jídlo .
Podle Dobíhala je toto povolání jedno z nejtěžších. Pracuje se tu sedm dní v týdnu a nemyslete si, že celý den jen stojíte za přepážkou a prodáváte. Zvířata je také nutné každý den krmit a starat se o ně. Když přijde zákazník, který si chce koupit zvíře, musíte mu podrobně vysvětlit, co zvíře potřebuje. „Je to tu náročné hlavně v tom, že musíte mít obrovské znalosti. Šel jsem sem jako vystudovaný doktor přírodních věd a ani to mi nestačilo,“ říká.
Poslední zoomarket, který jsme navštívili se jmenuje Škorpion. Na otázku o co je u nich největší zájem, odpověděl Jiří Paneš, že o krmení. „Zvířata jsou spíše nárazová. Kupují se za vysvědčení nebo na Vánoce. Teď o prázdninách málo, jinak je to sezonní. Chvíli jdou ptáci a pak zase jen hlodavci.“ Jak řekl Radomír Dobíhal, tahle práce vás prostě musí bavit.